Falcon 9 Drone Gemiye İkinci Kez İniş Yaptı

Merve Öziş

06.05.2016 Bilim, Haber

Space X’in Falcon 9 roketi bir önceki süreçte 4 infilak yaşamıştı ve 5. denemede drone geminin üzerine iniş yapmayı başarmıştı. Roket yeni yapılan denemede de başarılı oldu. İşte detaylar!

falcon-9

Tesla Motors CEO’su olan Elon Musk tarafından kurulan Space X bilindiği üzere bir uzay çalışmaları firması. Firmanın son projesi olan Falcon 9 roketi ile birçok çalışma yapıldı ve bu çalışmalar gündemde de büyük bir yer edindi. Ancak firma roket üzerinde yaptığı ilk 4 denemede başarısız sonuçlar elde etti ve roket infilak etti. Bu da firma için son derece büyük bir hayal kırıklığı oldu.

Yine de çalışmaktan ve denemekten vazgeçmeyen firma sonunda 5. denemesinde roketin başarılı olmasını sağladı. Bu denemeyi başarıyla gerçekleştiren roket drone gemi üzerine iniş yaptı ve drone gemi üzerine iniş yapan ilk roket olarak da tarihe geçti. Şimdiki süreçte ise Falcon 9 roketi yeni bir denemeye tabi tutuldu ve yeniden kaldırıldı. Bu deneyde de başarılı bir sonuç alındı ve roket güvenli bir şekilde drone gemi üzerine iniş yaptı.

falcon9

Florida kentinde yer alan Canaveral üssünden kalkışını gerçekleştirmiş olan roket, JC-SAT 12 ismindeki Japon iletişim uydusu ile bütünleşme sağlama amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Basında yer alan bazı haberlere göre de henüz 250 millik bir uçuş gerçekleştirmiş olan roketin görevini başarılı bir şekilde tamamlaması için 22 bin 300 millik uçuşu gerçekleştirebilecek düzeye gelmesi gerekiyor.

Uzay çalışmaları üzerine kurulmuş olan Space X her ne kadar başarısız olan denemeleri ile gündemde büyük bir yer edinmiş olsa da Falcon 9’un son denemelerinin başarıyla gerçekleşmesi firmanın zedelenen itibarını kurtaracak gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen günlerde firma çalışmalarını daha ileriye taşıyabilecek mi?

Falcon 9 Drone Gemiye İkinci Kez İniş Yaptı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?