Uçak Üretiminde 3 Boyutlu Yazıcı Kullanıldı

Gün geçtikçe daha farklı sektörlerde üretim için kullanılan 3 boyutlu yazıcı bu defa uçak üretimiyle karşımıza çıkıyor. Thor isimli uçak, Airbus tarafından üretildi ve ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

3 boyutlu yazıcı uçağı

3 boyutu yazıcılar sayesinde maliyet ve zamandan tasarruf edilerek birçok materyalin üretimi gerçekleştirilebiliyor. 3 boyutlu yazıcının kullanıldığı son yer ise havacılık sektörü oldu. Hava taşıt aracı üretimi yapan Airbus tarafından, üç boyutlu yazıcı ile gerçekleştirilen Thor adı verilen model uçak ilk testini başarıyla tamamladı. İlerleyen zamanlarda uçak üretiminde kullanılması düşünülen bazı parçaları 3 boyutlu yazıcı ile üretmenin iyi bir fikir olacağı bu uçağın uçuş testini başarıyla tamamlaması sayesinde kanıtlanmış oldu.

20 kg ağırlığa ve 4 metre uzunluğa sahip olan Thor isimli model uçak üzerinde yapılan çalışmalar, Avrupa Uzay ve Havacılık Ajansı’nın yaptığı açıklamaya göre aynı zamanda 2020’de fırlatılması planlanan Ariane 6 roketinde de 3 boyutlu yazıcıdan üretilmiş uçak parçalarının kullanılmasına imkân sağlayacak.

3 boyutlu yazıcı uçağı Thor

Mühendislere göre üç boyutlu yazıcıdan üretilen Thor model uçağı, dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcı ürünü. Gelecekteki üretim platformları için de ilham verici olduğu söylenen uçak zaman ve maliyet açısından da büyük bir kazanç sağlıyor. Thor uzaktan kumandayla yönetiliyor ve 3 boyutlu yazıcı sayesinde üretim aşamasındaki süreden, seyahat sırasında da maliyet ve yakıttan tasarruf edilmesini sağlayan ilk örnek oldu.

Hava taşıtı üreticisi Airbus mühendisleri, 2030’dan sonra üretilecek olan uçaklarda kullanılacak parçaların yüzde 70’inin 3 boyutlu yazıcılarla üretileceğini açıkladı. Eğer bu görüş hayata uyarlanabilirse, havacılık tarihinde adeta bir devrim gerçekleşmiş olacak.

Uçak Üretiminde 3 Boyutlu Yazıcı Kullanıldı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?