4.5 G Teknolojisi Artık Hayatımıza Girdi!

Merve Öziş

02.04.2016 Haber, Teknoloji

1 Nisan 2016 tarihi itibarıyla 4.5 G hayatımıza tamamen girmiş oldu. Peki, aylardır beklenen bu teknolojinin etkileri nasıl oldu? İşte 4.5 G teknolojisi hakkındaki tüm detaylar!

4.5-g

Aylardır hakkında ciddi şekilde konuşuluyor olan 4.5 G teknolojisi, 1 Nisan gece 00.00 saatinden itibaren test edilmeye başladı. Kullanıcılar yeni teknolojinin getirilerini görmek amacı ile bu testleri yaptı ve elbette birçoğu da oldukça heyecanlıydı.

Yapılan bu hız testleri sonucunda elbette hem olumlu hem de olumsuz yorumlar yer aldı. Tahmin edeceğiniz üzere 4.5 G her ne kadar hız kazandıracak da olsa bu hız operatörden operatöre farklılık gösterecek. Bütün operatör markaları kendi içerisinde reklamlarını yapmış ve bu teknolojinin artılarını duyurmuş olsa da durumların tam anlamı ile beklendiği gibi olması beklenemezdi. İşte 4.5 G teknolojisi istatistikleri!

Dün geceden itibaren bu yana birçok kişi tarafından hız testine tabi tutulmuş olan 4.5 G teknolojisinin hızını test etmek için kullanıcılar App Store ya da Google Play Store üzerinden Speed Test adlı uyglamayı indirdi. Bu uygulama sayesinde teknolojinin hızına şahit olabilen kullanıcıların % 33’ü söz konusu test cihazlarında uygulamayı başardı ve çeşitli sonuçlar aldı.

4.5G

Testi uygulamış olan kullanıcıların büyük beklentileri olsa da teslerin sonuçları hayal kırıklığı oldu denebilir. Dün geceden bu yana yapılan hız testlerinin sonucunun başarı oranı yaklaşık olarak % 12.5 oranı ile sınırlı kaldı. Elbette bu durum kullanıcıların büyük tepki vermesine yol açtı.

Bunların yanı sıra hız testini uygulamış olan kullanıcılar aynı zamanda internet kotalarının da çok daha hızlı bir şekilde tükendiğini gördüler. Sadece hız testini kullanmak internet kotasının 50 MB internet harcamasına neden oldu. Yani bu testi birkaç kez uygulayan bir kullanıcının internet paketi bir gecede bitti diyebiliriz.

Kullanıcıların en büyük beklentileri elbette izledikleri film ya da videoların hızlı dolmasıydı ancak bu istek de beklentilerin çok altında kaldı. 300 ila 450 Mbps arasında bir hıza sahip olacağı düşünülen 4.5 G teknolojisi yapılan testlerde yalnızca 50 ila 100 Mbps arasında bir değer gösterdi.

4.5 G Teknolojisi Artık Hayatımıza Girdi! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?