Akıllı Ampuller Drone İle Hacklendi!

Merve Öziş

03.11.2016 Haber

Akıllı ampuller drone ile hacklendi ve bu durum internete bağlı olan bütün cihazların oldukça büyük bir tehdit ile karşı karşıya olduğunu bizlere bir kez daha gösteriyor. İşte tüm detaylar!

akilli-ampul

Nesnelerin interneti ya da kısa adı ile IOT, günlük hayatta yer alan nesnelerin internete bağlanmasını ve veri gönderip almasını hedef edinmiş durumda. Ancak akıllı buzdolaplarından ampullere kadar uzanan bu devasa ağ oldukça büyük bir güvenlik tehdidini de beraberinde getiriyor. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde DynDNS’e büyük bir DDoS saldırısı yapılmış ve bu saldırı ABD’ye 7 milyar dolarlık bir fatura çıkarmıştı. Ayrıca bu saldırada 500 bin güvenlik kamerasının rol oynamış olması büyük bir güvenlik tehdidi olduğunun en büyük kanıtı diyebiliriz.

Akıllı ampuller ve diğer ev sistemleri tehdit altında!

Şu anda Weizmann Üniversitesi’nde çalışmalarını hızla sürdüren araştırmacılar, ZigBee kablosuz iletişim platformu üzerinde keşfettikleri bir açığı kullanarak birçok akıllı ev sistemine müdahale etmeyi başardı. Philips Hue adlı akıllı ampul gibi günümüzdeki popüler akıllı ev sistemlerinde kullanılmakta olan söz konusu iletişim protokolünde yer alan açıktan faydalanmak üzere yaklaşık olarak 100 dolarlık bir ekipmanın yeterli olduğu iddia ediliyor. Bu durum da tehlikenin ne kadar büyük olduğunu görmek için yeterli diyebiliriz

akilli-ampul

Drone ile hacklenmiş olan akıllı ampuller şüphesiz ki medyada büyük bir yer edindi. Araştırmacılar tarafından Philips’e akıllı ampul gibi ürünlerinde yer alan güvenlik açığı hususunda bir uyarı yapıldı ve aynı zamanda Indiegogo ve Kickstarter gibi sitelerde yer alan projelerin de akıllı ev sistemlerinin hızlı bir şekilde artış göstermesini sağladığı ifade ediliyor. Elbette şu an için güvenlik açığı hususunda Philips sadece küçük bir örnek olarak değerlendirilebilir. Zira dünya genelinde söz konusu iletişim protokolünü kullanmaya devam eden milyonlarca cihaz bulunuyor.

Akıllı ev sistemleri günümüzde her ne kadar büyük bir popülariteye sahip olsa da büyük güvenlik açıkları barındırması ile kullanıcıları büyük bir tehlikenin içine atıyor. Özellikle akıllı ampuller gibi küçük akıllı ev sistemlerinin bile bir drone tarafından hacklenebiliyor olması elbette birçok kullanıcıyı endişeye düşürüyor. Zira birçok evde akıllı ampullerin yanı sıra birçok akıllı ev sisteminin kullanımı hızla artıyor. Bakalım bu hususta yapılan çalışmalar sayesinde güvenlik açıklarının önüne geçilebilecek mi?

Akıllı Ampuller Drone İle Hacklendi! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Tuğba 11/05/2017

“Güvenli sistem yoktur” diye bir klişe vardır. Teknoloji ile akıllı olan her şey suistimal edilmeye açıktır. Akıllı ampullerde bundan nasibini almış. Teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırsa da bir gün en büyük mağduriyeti yine teknolojiden yiyeceğiz.