Akıllı Saat Satışları Nasıl Gidiyor?

Merve Öziş

25.10.2016 Haber

Günümüzde piyasada pek çok akıllı saat seçeneği yer alıyor ancak durum satış kısmına geldiğinde son rakamlar ne gösteriyor? Apple Watch Series 2 akıllı saat satışları için istenen hareketliliği getirebilecek mi? İşte detaylar!

akilli-saat

Küresel çaptaki akıllı saat satışları ile ilgili olarak International Data Corporation yeni bir rapor yayınladı. Rapora bakacak olursak akıllı saat piyasasının kısa bir süre içerisinde silkelenip kendine gelmesi ve kayda değer yenilikler sunması şart oldu!

Akıllı saat satışları son çeyrekte oldukça düşük

Yayınlanan rapora göre akıllı saat piyasası 2016 yılının 3. çeyreğinde ciddi büyüme sancıları çekti. Buna ek olarak yıldan yıla durum daha da vahim hale geldi demek yanlış olmaz. Bu çeyrekte 2.7 milyon akıllı saatin satıldığı belirtiliyor ve geçtiğimiz yılın aynı döneminde 5.6 milyon ürün satılmış durumda. Yani bu noktada % 56.1 gibi son derece büyük bir gerileme yaşandığı görülüyor. Peki, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde akıllı saat satış rakamlarını aniden sıçratan ürün hangisiydi? Tahmin edeceğiniz üzere bu sorunun cevabı Apple Watch.

Apple Watch ürünleri bu dönemde sınırlı sayıda gerçekleşen çevrimiçi satışın ardından kapsamlı bir çıkış gerçekleştirmişti. Apple Watch Series 2 çıkışının ise bu yılın 3. çeyreğinin son 2 haftasına dahil olduğunu da belirtelim. Buna ek olarak Samsung Gear 3 serisi de duyurulmuş olmasına rağmen henüz raflardaki yerini almış değil.

akilli-saat

Tüm bunların yanı sıra firmaların ve platformların akıllı saat modelleri hususunda fikir değişiklikleri de dönemin oldukça boş geçmesine neden oldu. Örnek verecek olursak; Android Wear 2.0 konusunda Google’ın geri kalmayı tercih etmiş olması ve firmaların piyasaya daha öncesinde sürmüş olduğu modeller ile beklemesi hareketsiz bir çeyrek yaşanmasına sebebiyet verdi.

Zirvedeki akıllı saat şirketleri hangileri?

International Data Corporation raporuna göre şu an piyasadaki en güçlü akıllı saat satışını yapan firma Apple ve uzun bir süredir piyasayı Watch ile elinde tutmayı başarıyor. Akıllı saat satışları hususunda Apple’ı takip eden firmalar ise Samsung, Garmin, Pebble ve Lenovo (Motorola).

Şu an için akıllı saat piyasası her ne kadar durgun olsa da ilerleyen dönemde beklentiler piyasanın canlanması yönünde. Bakalım 2016 yılının 4. çeyreğinde yeni akıllı saat modellerinin piyasaya etkisi nasıl olacak?

Akıllı Saat Satışları Nasıl Gidiyor? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?