Akıllı Telefonlar Nemden Olumsuz Etkileniyor

Oldukça yüksek derecelerde seyreden hava sıcaklıkları, günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği gibi aynı şekilde akıllı telefonlar da etkileniyor.

akıllı telefonlar (1)

Nemle beraber artan sıcaklık, cihazın ve programların daha yavaş çalışmasına yol açıyor. Apteligent yaptığı araştırma sonucunda nemli havalarda uygulamaların daha yavaş çalıştığını belirledi.

Akıllı telefonlar için yapılan testlerde hava koşullarının göz önünde bulunmamasından ötürü aksaklıkların yaşandığı söyleniyordu. Bunlardan birinin de telefonun yağışlı ve nemli havalarda çalışma mekanizmasında yavaşlama görülmesi olduğunu belirledi. Üstelik hava koşulları hiç de küçümsenmeyecek derecede, akıllı telefonların yavaşlamasını %15 gibi yüksek bir oranla olumsuz yönde etkiliyor.

Eric Richards bir yazılım mühendisi olarak, nemin akıllı telefonlardaki uygulamalar üzerinde nemin etkisini kanıtlayan ilk kişilerden birisi. Testler sonucu elde edilen sonca göre nemden dolayı uygulamaların 60 milisaniye geç çalıştığı tespit edilmiş.

Konuşma sırasında  altmış milisaniyenin fark edilmesi pek mümkün olmuyor. Fakat uygulamalar için hatta oyun tutkunları için yavaşlama sorunu fark edildiğinde hoş karşılanmıyor. Oyun geliştiricileri en küçük bir yavaşlamayı bile dikkate alarak yüksek hassasiyetle çalışırken, uygulamaların şekillendirilmesinde nem faktörünü atladıklarından bu sorunla karşılaşmak kaçınılmaz hale geliyor.

akıllı telefonlar (2)

Akıllı telefonları bu derecede etkileyen durumun bilimsel olarak açıklaması da nem dediğimiz yoğunlaşmış suyun, yani buhar oluşumunun radyo dalgaları üzerindeki etkisi ile ilişkili.

Suyun yoğunlaşmış halinde gözle görülmese de küçük su tanecikleri mevcut. Radyo dalgalarının çalışması bu taneciklerden ötürü iletimi geciktiriyor. Bu gecikme, bazen kullanıcılar tarafından fark edilemeyecek ölçüde olabiliyor. Ancak özellikle sıcak yaz günlerinde telefonda bir farklılık olduğunu düşünüyorsanız, bunun nedeni muhtemelen yüksek nem oranıdır.

Başarılı bir yazılım mühendisi olan ve bugüne kadar 35’ten fazla uygulama geliştiricisi olan Richards, kusursuz bir uygulama ortaya çıkarmak için, yapılan denemelerde nem faktörünün de kesinlikle göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

Akıllı Telefonlar Nemden Olumsuz Etkileniyor Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?