Ankara’da Samsung Dijital Kütüphane Açıldı

Merve Öziş

27.10.2016 Haber

Milli Kütüphane’nin dönüşümüne destek olmak isteyen Samsung Electronics Türkiye, kıymetli eserlere kütüphanenin içerisinde erişim sağlayabilen Samsumg Dijital Kütüphane projesini tamamladı. İşte tüm detaylar!

samsung-dijital-kutuphane

Samsung Electronics Türkiye, Milli Kütüphane’nin arşivinde yer alan kıymetli eserler ve güncel elektronik yayınlara kütüphanenin içerisinde dijital şekilde ücretsiz erişim imkanı tanıyan Samsung Dijital Kütüphane’nin açıldığını resmi olarak duyurdu. Milli Kütüphane içerisinde 500 bin dolarlık bir yatırım ile tamamlanmış olan projeyle son derece önemli bir kültür mirası araştırmacıların erişimine sunulacak ve aynı zamanda gelecek nesillere de aktarılacak.

Samsung Dijital Kütüphane öne çıkan projeler arasında

Samsung Dijital Kütüphane, kütüphanecilik ve kültür alanındaki en kapsamlı kamu – özel sektör iş birliğindeki projelerden bir tanesi olarak öne çıkmayı başarıyor. Bu proje sayesinde kütüphane içerisinde oluşturulmuş olan kütüphane ortamında Milli Kütüphane’nin sahip olduğu, içinde Arapça, Farsça ve Osmanlıca dillerinde 27 bini aşkın cilt el yazması eser ile birlikte pul, harita, afiş, taş plaklar ve nota koleksiyonlarının da yer aldığı bu zengin arşive kütüphane içerisinde ücretsiz ve kolay bir şekilde erişim sağlanabiliyor. Ayrıca proje ile araştırmacılar uluslar arası akademik yayınlara da kütüphanede ücretsiz olarak erişim imkanı olacak.

Samsung Diital Kütüphane’nin kurulması adına Milli Kütüphane’nin giriş katında bulunan 86 kişilik salonun hem alt hem de üst yapısı tamamen yenilendi. Bu alan Samsung marka bilgisayar, tablet, videowall, yazıcı ve ekranlardan meydana gelen teknolojik ürünler ile donatıldı. Bu şekilde araştırmacıların kolayca çalışabilmesi için eksiksiz bir teknolojik donanıma sahip olan konforlu bir alan oluşturuldu.

Samsung Dijital Kütüphane’de neler olacak?

Milli Kütüphane’de yer alan Samsung Dijital Kütüphane ortamında araştırmacılar dijital hale getirilmiş 9 milyonu aşkın poza ücretsiz erişim sağlayabilecek. İşte kütüphanede yer alacak olan eserler!

 • Arapça, Farsça ve Osmanlıca 27 bin cilt el yazması
 • 1928 yılından itibaren yayınlanmış olan süreli yayınlara ait milyonlarca sayfa gazete pozu
 • Osmanlı döneminden, harf devrimi öncesine ait olan gazete ve dergiler
 • Kurtuluş Savaşı’nı resmetmiş olan Selahattin Ömer Koleksiyonu
 • Türk Ocağı Koleksiyonu’ndan yayınlar
 • Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin ünlü ressamlarına ait olan tablolar
 • Hayali Küçükali’ye ait manda ve deve derisine işlenmiş olan Hacivat Karagöz tasvirleri
 • Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait olan haritalar
 • Afiş ve lobi afiş koleksiyonu
 • Pul koleksiyonları, notalar
 • 5 binden fazla taş plak
Ankara’da Samsung Dijital Kütüphane Açıldı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?