Facebook, Ürettiği 360 Derecelik Kameranın İlk Videosunu Yayınlandı

Ömer Çakıcı

18.05.2016 Donanım, Haber, Video

Geçtiğimiz Nisan ayında gerçekleşen F8 konferansında 360 derecelik kamera üretimi yapacağını açıklayan Facebook, ilk videosunu Mark Zuckerberg hesabı üzerinden yayınladı.

Geçtiğimiz ay buradaki yazıda da duyurduğumuz haberle sanal gerçeklik dünyasına Oculus firmasını satın alarak büyük bir giriş yapmıştı. F8 konferansı öncesinde şirket, Facebook videolarına 360 derece video özelliğini de sunmuştu. 12 Nisan tarihinde gerçekleşen F8 konferansında Facebook Surround 360 adını verdikleri açık kaynak kodlu kamerasını duyurmuştu. Üzerinde toplam 17 kamera yer alıyor. Bunların 14’ü yatay olarak dizilirken altta bir ve üstte 2 adet balık gözü kamerasıyla 8K çözünürlük desteği sunuyor.

Facebook Surround 360’ın ilk videosunu dün gece 23:12’de Mark Zuckerberg, kişisel hesabından paylaştı. Toplam 3,5 dakika uzunluğundaki video, New York‘taki Grand Terminal‘de çekilmiş. Videoyu telefonunuzdan izliyorsanız etrafı izlemek için görmek istediğiniz yöne çevirmeniz gerekiyor. Diğer platformlar üzerinden izliyorsanız mouse veya klavyenin yön tuşlarıyla hareket ettirebilirsiniz.

Paylaştığı videonun açıklamasında ise “360 derecelik videoların en önemli amacı izlemek yerine eylemin tam ortasında olmak ve yaşamak. Sesi aç ve yerini bil.” cümlelerine yer verdi.  Şu an itibariyle 2 milyon 403 bin kişinin izlediği ilk deneyim videosu için tepkiler olumlu yönde.

Facebook Surround 360’ın ilk videosunu yukarıdan  izleyebilirsiniz. 360º görseline tıklayın.

Facebook, Ürettiği 360 Derecelik Kameranın İlk Videosunu Yayınlandı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?