Facebook’tan 17 Kameralı ve 8K Çekim Yapabilen 360 Derecelik Kamera!

Talha Koca

13.04.2016 Haber

Dün yapılan F8 konferansı kapsamında Facebook’un tanıttığı yeniliklerden biri olan Facebook Surround 360 kamerası hakkındaki detaylar…

Facebook Surround 360

Oculus firmasını satın alarak sanal gerçeklik dünyasında pazar payı yakalamaya çalışan Facebook, dün gerçekleştirdiği F8 konferansında açık kaynak kodlu 360 derecelik çekim sunan Facebook Surround 360 isimli kamerasını duyurdu.

Oldukça ilginç bir tasarıma sahip olan bu ürün, toplam 17 adet kamera bulunuyor. Bunların 14’ü yatay olarak dizilirken altta bir ve üstte 2 adet balık gözü kamerasıyla eşssiz bir 360 derecelik çekim denemeyi sunuyor. Surround 360, kullanıcılarına 8K çözünürlüğünde çekim desteği veriyor.

Dünyanın en iyi 360 derecelik kamerası olduğunu iddia eden Facebook, sanal gerçeklik konusunda ön plana çıkardığı Oculus Rift ve Samsung’un Gear VR ile ön plana çıkmayı hedefliyor. Bu kamera sadece Facebook uygulaması üzerinden, Oculus Rift ve Gear VR ile kontrol edilebiliyor. Ayrıca GitHub üzerinden açık kaynak kodlu olarak geliştirilebiliyor.

Sanal gerçeklik dünyası için önemli bir detay olan Facebook Surround 360 Nikon, Samsung, GoPro, LG ve Google gibi firmaların tanıttıkları 360 derecelik kameralarla ciddi bir rekabet içerisinde olacak. Bu pazar arasından 8K’lık çekim ve görüntü kalitesinin sorunsuzluğu ile en net görüntüyü vaad ediyor.  Tüm kameraları 30 veya 60 fps kare yakalayabiliyor. Sistemde pozlama, enstantane hızı, analog sensör ve kare hızında kameraya özel geliştirilmiş yazılım ile kontrol edilebilir.Facebook Surround 360

Facebook’tan 17 Kameralı ve 8K Çekim Yapabilen 360 Derecelik Kamera! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?