Google Play Filmler İçin 4K Desteği

Merve Öziş

20.11.2016 Haber

Google’ın film servisi Google Play Filmler için artık 4K çözünürlük desteği sunulacak. Uyumlu filmler için kullanıma sunulan 4K desteği, HD çözünürlüklü filmlere göre biraz daha pahalı. İşte tüm detaylar!Google Play Filmler İçin 4K Desteği!

Google’ın popüler film servisi olan Google Play Filmler için beklenen 4K çözünürlüğü desteği geldi. Google’ın kablosuz görüntü ve ses aktarımı sağlayan yepyeni cihazı Chromecast Ultra’nın duyurulması ile geleceği kesinleşen bu destek sonunda mobil platformlarda kullanılabilir duruma geldi.

2016 yılının başlarında ülkemizde kullanıma açılan Google’ın film servisi ile birlikte kullanıcılar Android tablet, telefon ve Chromecast cihazları aracılığıyla televizyonlarda legal şekilde yüksek çözünürlüklü film izleme şansına sahip olmuştu.

Google Play Filmler için 4K desteği resmi olarak geldi

Bir süredir 480P (SD) ve 1080P (HD) görüntü çözünürlüklerini müşterilerine sunmakta olan bu servisin Netflix gibi popüler platformların 4K çözünürlük desteğini getirmesi ardından ne zaman 4K çözünürlüğe geçeceğine dair pek çok soru işareti vardı. Nihayet Google Play Filmler servisine resmi olarak 4K çözünürlük desteği geldi.

Şu an için bütün kullanıcılarda ve mobil cihazlarda aktif olarak kullanılamayan bu özellik sırası ile bütün cihazlarda ve hesaplarda desteklenmeye başlayacak. Herhangi bir filmin sayfasına baktığınızda en aşağıda 4K desteğinin olup olmadığını da rahat bir şekilde görebileceksiniz.

google-play-filmler

4K fiyatı daha farklı olacak

Aynı SD ve HD çözünürlük arasında bir fiyat farkı olduğu gibi 4K çözünürlüklü film izlemek isteyen kullanıcılar da biraz daha fazla para ödemek zorunda olacak. Yani 4 dolara kiralanabilen HD kalitesinde bir film 4K çözünürlük desteği olduğu takdirde 8 dolara kiralanacak. Ya da 13 dolarlık bir filmin 4K versiyonu 25 dolardan satışa çıkacak. Yani yaklaşık olarak yarı yarıya bir fiyat farkı göreceğiz.

Şimdilik Google Play Filmler servisi için sunulan 4K desteği ülkemizdeki hesap ve cihazlar üzerinde kullanılabilir durumda değil. Ancak önümüzdeki günlerde bu desteğin Türkiye’de de hayata geçeceği tahmin ediliyor. Bakalım ilerleyen günlerde bu servisi tercih eden kullanıcıların 4K deneyimleri nasıl olacak ya da kullanıcılar aradaki büyük fiyat farkından dolayı bu hizmeti tercih edecek mi?

Google Play Filmler İçin 4K Desteği Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?