Google’ın Davet Ettiği Suriye’li Yazılımcı Vize Alamadı

Hatice Tan

17.05.2016 Haber, Yazılım

Gherbtna isimli uygulaması ile Google tarafından keşfedilen ve geçtiğimiz haftalarda Google I/O’ya davet edilen Suriye’li programcının vize başvurusu kabul edilmedi. Detaylar haberimizde…

Gherbtna

Suriye’den 2013 yılında Türkiye’ye göç eden Mojahed Akil isimli genç, dil bilmeyen Suriye’li mültecilere destek olmak amacıyla bir program geliştirmeye başladı. Aylar içerisinde temellerini atmayı başaran yazılımcı, Gherbtna ismini verdiği uygulamasını yayınladı. Geçtiğimiz süre boyunca da uygulamada geliştirmeler yapmaya devam eden Mojahed Akil, Google’ın dikkatini çekti.

Gherbtna isimli uygulama Google tarafından oluşturulan bağımsız geliştiriciler kategorisinde en etkili üç uygulamadan biri olarak seçildi. Google tarafından beğenilen uygulama için şirket yetkilileri Türkiye’ye gelerek Mojahed ile tanıtım filmi bile hazırlamış. Google I/O’ya çağrılan genç yazılımcı, Google tarafından kendisine gönderilen vize başvurusu davet mektubunu Facebook sayfası üzerinden paylaştı.

Amerika’nın San Francisco eyaletinde her yıl gerçekleşen yazılım geliştiricilerine yönelik Google I/O toplantısı için gelen davet sonrası ABD İstanbul Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan yazılımcı, 9 Mayıs’ta kendisiyle yapılan yüz yüze mülakatta red cevabı aldı. Bu yıl 18 Mayıs’ta yapılacak olan Google I/O’ya vize başvurusu nedeniyle genç yazılımcı katılamayacak.

Google’ın Davet Ettiği Suriye’li Yazılımcı Vize Alamadı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?