Hackerlar DDoS Saldırısı Yaparken Buzdolabı Kullanmış!

Merve Öziş

25.10.2016 Haber

Geçtiğimiz Cuma günü Spotify, Reddit ve Twitter gibi dev sitelere erişimin kesilmesine sebep olan DdoS saldırısı arkasında akıllı ev cihazları ve internet nesnelerinin olduğu ortaya çıktı. İşte tüm detaylar!

ddos

Geçtiğimiz Cuma günü birçok internet devine erişimin kesilmesine sebep olan DDoS saldırılarının arkasında yer alan cihazlar oldukça şaşırttı. Hackerlar bütün dünyanın internet bağlantısında sıkıntıların yaşanmasına neden olan bu saldırıda silah olarak kahve ısıtıcılarını, buzdolaplarını, kombileri ve çamaşır makinelerini kullanmış.

DDoS saldırısı için zombi PC yapmak eskisi kadar kolay değil

Bilindiği üzere hackerlar DDoS saldırısı yapmak için zombi PC’lere ihtiyaç duyuyor ancak kullanıcıların bilinçlenmesi ve aynı zamanda uygulamaların da yaygınlaşması nedeni ile PC’leri zombileştirmek artık eskiden olduğu gibi kolay bir iş değil. Diğer bir yandan hızla yaygınlaşmakta olan akıllı ev cihazları tıpkı internete bağlı küçük bilgisayar gibi çalışıyor ve güvenlik hususunda da pek çok açığa sahip durumda.

21 Ekim tarihinde yapılmış olan saldırıda kullanılan zombi cihazların büyük bir bölümünün Çin üretimi olduğu da dikkatlerden kaçmadı. Çinli üreticilerin kullanmakta olduğu düşük güvenlikli yazılım ve donanımları nedeni ile hackerların işinin son derece kolay olduğu, yani söz konusu cihazların saldırıyı daha kolay hale getirdiği tahmin ediliyor.

Hackerların bahsi geçen açıkları affetmeyerek bütün dünyayı etkisi altına alan bir siber saldırı gerçekleştirmiş olması şimdi de akıllara şu soruyu getiriyor: Nesnelerin interneti yani bütün hayatımızı ele geçirmesi durumunda onları kullanarak dünyayı felç etme amacında olan kötü niyetli grupları durdurmak mümkün olacak mı?

ddos

Bu saldırı uyarı niteliği taşıyor

21 Ekim’de yapılan DDoS saldırısı teknoloji devlerinin güvenlik hususundaki standartlarını yükseltmeleri adına oldukça önemli bir uyarı niteliği taşıyor demek yanlış olmaz. Özellikle artık günlük hayatta sık sık kullanılan akıllı buzdolapları, akıllı çamaşır makineleri, akıllı ampuller, akıllı gözlükler, akıllı saatler ve akıllı otomobiller yeterince güvenli olmadığı takdirde tüm dünyayı etkisi altına alabilecek silahlara dönüşebilecek olması insanlar için büyük bir tehlike.

Yaşanan ciddi DDoS saldırısı sonrasında güvenlik uzmanları gereken önlemleri almak için gereken çalışmaları yürütüyor ancak bu noktada akıllı ev cihazları üreticilerine de büyük bir iş düşüyor. Bakalım önümüzdeki süreçte hedeflenen güvenlik seviyesi sağlanabilecek mi?

Hackerlar DDoS Saldırısı Yaparken Buzdolabı Kullanmış! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?