İnternet ve Sosyal Medyaya Erişim Engeli

Merve Öziş

04.11.2016 Haber

Ülkemizin her noktasından gelen yorumlara göre Twitter, Facebook, Whatsapp ve Youtube gibi anlık iletişim ve sosyal medya platformalarına erişim sağlanamıyor. İşte internete ve sosyal medyaya erişim engeli hakkındaki detaylar!

erisim-engeli

4 Kasım 01:00 sularından itibaren ülke genelinde Twitter, Facebook, Whatsapp ve Youtube gibi popüler sosyal medya platformlarına erişim sağlanamıyor. Bu gibi durumlarda sık sık tercih edilen VPN’i açmadan ne yazık ki bu uygulamara giriş yapmak mümkün değil.

Sosyal medyaya erişim engeli uyarısı yok

Normalde bir web siteye mahkeme yolu ile erişim yasağı konduktan sonra ilgili siteye girdiğiniz takdirde erişimin engellendiği yönünde bir uyarı çıkması gerekiyor. Ancak şu anda hiçbir uyarı mevcut değil ve doğrudan bu sayfalara ulaşmak mümkün değil.

Bazı internet servisi sağlayacıları belirli internet sitelerine girişi yasaklamış ya da bant genişliğini yavaşlatmış olarak görünüyor. Dünya basınında da büyük bir yer edinen ülkemizde sosyal medyaya erişim engeli haberleri global bir etki yaratmış durumda.

Erişim engeli daha ne kadar sürecek, hangi operatörler engellenmiş durumda?

Özellikle sosyal medya hesaplarına erişimin engellenmesi sonucunda forumlar ve sözlüklerde yazı yazan pek çok kullanıcı bu sürecin uzaması ile birlikte işlerinin de aksayacağı görüşünde birleşmiş durumda. Yorumların geneline bakacak olursak; şu anda Turkcell ve Türk Telekom kullanıcıları daha önce saymış olduğumuz sitelere ve uygulamalara erişim sağlayamıyor. Hatta birçok Türk Telekom kulanıcısı sabah saatlerinde mobil internetlerinin hiç çalışmadığını bile dile getirdi. Vodafone tarafında ise şu an için herhangi bir kısıtlama uygulaması yok. Bunun yanı sıra ofislerde kullanılan Türk Net bağlantıları ile de tüm sitelere giriş yapmak mümkün.

İnternet ve Sosyal Medyaya Erişim Engeli Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?