İzinsiz Drone Uçurmanın Cezası Büyük!

Merve Öziş

30.05.2016 Haber

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, yönetmeliğinde yapacağı değişiklikler ile dronelar ve uçaklarla ilgili bazı cezai yaptırımlar gerçekleştirecek. İşte detaylar!

drone

Droneların kullanıldığı farklı alanlar ile ilgili bu zamana dek birçok haber paylaşıldı. Dronelar askeri koşullarda kullanıma elverişli olduğu için devletler bu cihazların üzerine daha fazla titremeye başladı. Bunun yanı sıra Amazon gibi büyük kargo firmaları da ürünlerini müşterilere dronelar aracılığı ile teslim etmek adına yıllar önce kolları sıvamıştı.

Kurumsallığın üst seviyelerde olduğu alanlarda droneların kullanımı ile ilgili genel olarak bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Zira prosedürler ve çalışma prensipleri her zaman bellidir. Ancak üçüncü kişilerin satın alması ile birlikte droneların da amacı dışında kullanılması kaçınılmaz gale geliyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ise bu durumun önüne geçmek amacıyla yönetmelik ile ilgili bazı değişiklikler yapma hazırlığı içerisinde.

Örneğin artık droneların izinsiz olarak kullanılmasının bir cezası olacak ve bu ceza 6 bin TL değerinde olacak. Kaydı olmayan droneların uçurulması zaten başlı başına ceza ve bunun üzerine yasaklı bölgede izinsiz drone uçurulması durumunda ödenen ceza katlanabilir.

Yönetmelikte yer alması planlanan diğer para cezaları!

  • Uçakta sigara gibi maddelerin içilmesi: 1500 TL
  • İnsansız hava araçlarının kayıtsız, izinsiz, tescilsiz şekilde ve uçuşa yasak alanlarda uçurulması: 6 bin TL
  • İnsansız hava araçları ile özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi: 1500 TL
  • İzinsiz lazer ya da havai fişek gösterisi: 1500 TL
  • Güvenlik noktalarında güvenlik personelinin işini yapmasına izin verilmemesi: 1500 TL
  • Havaalanı giriş kartının uygunsuz şekilde kullanılması: 1000 TL
  • Uçak haberleşmesine müdahale edilmesi ve uçuş emniyetini riske atacak biçimde hava araçlarına lazer tutulması: 12 bin TL
  • Kokpit kurallarının pilot tarafından ihlal edilmesi: 2500 TL

Tüm bu cezaların caydırıcı olduğu son derece açık ancak kullanıcıların bu durumdan nasıl etkileneceğini bilemiyoruz. Bakalım drone araçlar hususunda ve diğer tüm hava araçlarına yaşanan bu ciddi sıkıntılar son bulacak mı?

İzinsiz Drone Uçurmanın Cezası Büyük! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?