Kickstarter Paypal’dan Darbe Yedi!

Merve Öziş

09.05.2016 Haber, Teknoloji

Kitle fonlaması ile birçok projeyi başarıya ulaştırmış olan Kickstarter, son dönemde meydana gelen başarısızlıklar nedeni ile bir de Paypal darbesi yedi. Tüm detaylar haberimizde!

Kickstarter Paypal'dan darbe yedi!

Bilindiği üzere Kickstarter birçok projenin bağış toplayabildiği bir platform ve bu platform sayesinde dünyaya birçok ilk kazandırıldı. Ancak ne yazık ki Kickstarter’da son dönemde projeler hususunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Yalnızca küçük çaplı değil, aynı zamanda büyük projelerin de iptal olması ya da paranın toplanmasına rağmen gerçekleştirilmemesi durumu tepki çekmiş durumda. Bu duruma sessiz kalmayan cephelerden bir tanesi de Paypal oldu ve firma değişik bir hamleye imza attı.

Paypal,  aslında kullanıcılarına sağlamakta olduğu alışveriş koruma programını artık Indiegogo ve Kickstarter gibi bağış alan platformlar için kullanmama kararı aldı. Görünüşe bakılacak olursa firma telafı adı altında artık kullanıcılarına para dağıtmaktan hayli yılmış durumda. Elbette bu konuda haksız olduğunu söylemek de doğru olmaz.

kickstarter

Paypal’dan açıklama!

Brezilya, Avustralya, Japonya, Amerika, Kanada ve bazı diğer ülkelerde kitle fonlaması ile çalışan web sitelere yapılmakta olan ödemeler için koruma programını tamamen kaldırdığını belirten firma, bu durumun projelere yapılan bağışlardaki belirsizlik ve riskler ile doğru orantılı olduğunu düşünüyor. Zaten bağış toplayan bu siteler üzerinde duyurulan projeler yatırımların da geri dönüşünü kanıtlamıyor ve Paypal firması da projelere yapılan bağışlardaki riskin farkına varılması adına bu platformlardaki ortakları ile birlikte çalışarak hareket ettiğini vurguluyor.

Kickstarter’da risk zamanı!

Yapılan bu değişiklik 25 Haziran 2016 tarihinden sonra geçerli olacak ve o günden sonra da bağışçıların ödedikleri parayı geri talep etmeleri için pek bir seçenekleri kalmayacak. Ancak yapılan açıklamalarda firmanın neden sadece yukarıda belirttiğimiz ülkelerde bu uygulamaya gittiğine dair bir açıklama yer almıyor.

Pensilvanya Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre 50 bin davalı içerisinde yalnızca % 9’u ödülünü ya da parasını alamamış durumda. Yani başarıya ulaşmış olan bir projede bağış yapan kişilerin % 9’u parasını ödemiş olduğu ürüne kavuşamadı. Bunun yanı sıra toplanan paraların da % 8’i başarıya ulaşamamış olan projelere gitti.

 

Kickstarter Paypal’dan Darbe Yedi! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?