Sadako Akıllı Robotuyla Hızlı Geri Dönüşüm!

Yine teknoloji ve yine robotlar! Mümkün olan en verimli teknolojik çalışmaların yapıldığı günümüzde şimdi de Sadako isimli robot sayesinde çöplerimizden kolayca kurtulacağız!

logo_sadako1

İnsanoğlunun ve diğer canlıların üzerinde bulunduğu dünya, onlara vadettiği muhteşem hayatın nankörce kullanıldığını birtakım sinyallerle belli ediyor. Bunlardan en önemlilerinden biri olan çevrenin ve dolayısıyla dünyanın çöplerle, atıklarla kirletilmesi de hem canlılara hem de dünyaya zarar veriyor. Bu nedenle teknolojiden en iyi şekilde faydalanmaya çalışan bilim insanları, robot teknolojisinde bir robot üretti. Adı Sadako olan bu akıllı geri dönüşüm robotu sayesinde, çöplerin temizlenmesinde büyük bir çığır açılabilir.

sadako techn

Gündemde öne gelen teknoloji girişimlerinin ağırlandığı Nvidia GPUTech konferansı kapsamındaki Nvidia Early Stage Challenge yarışmasında, Sadako Technologies son derece verimli projesiyle 100 bin dolarlık büyük ödülün sahibi oldu. Yarışmaya katılan diğer 11 teknoloji girişimini geride bırakarak yaptığı projeyle büyük ödülü alan firma, geri dönüşüm konusundaki çalışmaları hızlandırabilmek, ilerletebilmek adına yapay zekâlı robotunu görücüye çıkardı.

Belli türlerdeki cisimlerin hızlı ve dikkatli bir şekilde ayrıştırılmasında son derece başarılı olan bu robot, herkes tarafından büyük ilgi topladı. Dünyada yıllık olarak 1,9 milyar ton çöp üretilmekte ancak geri dönüştürülen miktar bu oranın sadece %13’ü. Ancak Sadako tarafından üstün teknolojiyle üretilen bu robot sayesinde, tabii ki de asla yorulmadan 60 saniyede 20 parça ayıklayabilme yeteneğine sahip. Bu işlem rakamlara vurulduğunda ise, geri dönüşümde yıllık 200 ton materyal toplanabileceğinin göstergesi.

sadako tech

Piyasaya şuan sadece 3 satış yapmasına rağmen, önlerindeki pazarın 3 milyar dolarlık bir bütçeyi kapsadığını söyleyen firma CEO’su, aynı zamanda bu teknolojinin kendini 1 yıldan az sürede amorti edebileceğini de belirtmekte. Bu teknoloji günümüz koşullarda daha yaygın kullanılırsa, dünyanın verdiği küresel ısınma, kuraklık, kıtlık gibi birçok sinyalin yavaşlatılabileceği hatta önüne geçilebileceği beklenmekte.

Sadako Akıllı Robotuyla Hızlı Geri Dönüşüm! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?