Spotify Sürücülere Zarar Veriyor!

Merve Öziş

12.11.2016 Haber

Popüler çevrimiçi müzik servisi Spotify bilgisayar sürücülerine zarar veriyor. Eğer masaüstü uygulamanızı son sürüme güncellemediyseniz bunu hemen yapmalısınız. İşte tüm detaylar!

spotify

Son dönemin en çok tercih edilen çevrimiçi müzik servislerinden bir tanesi olan Spotify’ın masaüstü uygulaması, kullanıcıların yerel depolama alanlarına sürekli olarak büyük boyutlarda gereksiz dosya yazması ile gündeme geldi. Peki, kullanıcıların son 5 ayda şikayetlerini pek çok platform üzerinde dile getirdikleri bu sorunun sebebi ne?

Spotify pek çok gereksiz veri yazıyor!

Kullanıcıların Spotify ile alakalı en büyük şikayeti daha önce de belirttiğimiz üzere servisin resmi uygulamasının bilgisayarların arka planında büyük boyutlarda veri indirmesi. Hatta bu veri boyutunun 40 saniyede 10 GB gibi inanılmaz bir rakama yükseldiği iddia ediliyor. Bu örnek de durumun ne kadar ciddi olduğunu açık bir şekilde bizlere gösteriyor.

1 saatlik bir sürede inen bu onlarca hatta yüzlerce GB verinin bir süre sonra normal bir hal aldığı ve veri yazımının da yerel olarak depolanan şarkılar ya da çalınmakta olan şarkıdan bağımsız şekilde gerçekleştiği ifade ediliyor. Böylesine bir durum da zaten SSD kapasiteleri de hali hazırda kısıtlıyken depolama alanını azaltması nedeni ile son derece can sıkıcı bir hal alıyor.

Söz konusu problemin kaynağının ise çalma listeleri ile alakalı olan veri tabanı dosyaları olduğu tahmin ediliyor. Bu dosyaların özellikle Mercury.db dizisini içeriyor olması da diğer bir bilgi.

Spotify’dan açıklama geldi

Konu ile ilgili açıklama yapan Spotify, bu durumun farkında olduklarını ve 1.0.42 sürümü ile söz konusu sorunun ortadan kaldırılacağını ifade etti. Bu nedenle de bütün kullanıcıların ihmal etmeden macOS ve Windows için Spotify’ın son sürümünü güncellemesi tavsiye ediliyor. Bakalım yeni güncelleme sonrasında kullanıcıların depolama sorunları çözüme kavuşacak mı?

Spotify Sürücülere Zarar Veriyor! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?