Telefonları Bırakın Detoks Yapıyoruz!

Gerek çocuklar, gerek yetişkinler mobil hayata kendini fazlasıyla kaptırmış durumda. Peki, acaba bu durum ne gibi tehlikeler sunuyor?

detoks-teknoloji

İşte, okulda, evde, yolda… Tek tuşla dünyaları önümüze serebildiğimiz telefonların öylesine tutsağı olduk ki, hayatımızın odağında yer alan en önemli parçamız haline geldi. Eskiden bizlere liseye hatta üniversiteye başlayınca ödül olarak sunulan akıllı telefonlar, artık ilkokul çağındaki çocukların hemen hepsinin elinde. Hem sağlık açısından hem de sosyal ve psikolojik açıdan aslında akıllı telefonlar olumsuz denecek etkilere sahip.

İngiltere’de yapılan bir çalışma doğrultusunda Kıdemli Öğretmenler isimli etkinlik için çocukların akılı telefon ve sosyal ağ kullanımlarına dair bir rapor hazırlandı. Bu rapor gösteriyor ki 11-18 yaş arasındaki çocukların telefon kullanma alışkanlarını hayatlarını kolaylaştırmaktan ziyade, birçok olumsuzluğa neden olmakta.

dijital-detoks-telefon

Dijital Farkındalık Ajansı’nın yürüttüğü bu çalışmada, 11-18 yaş aralığındaki 2 bin 750 gençle anketler düzenlenmiş. İlk olarak göze çarpan anket sonucu da telefon kullanımının okul görevlerinin aksatıldığını kanıtlar nitelikte.

Yatağa girdikten sonra bile telefonla vakit geçirdiğini ifade eden çocukların oranı %45. Okul yönetiminin de bu konudaki görüşleri, çocukların telefon kullanımından ötürü okulda odaklanma sorunu yaşadıklarını, yorgun olduklarını belirtmekte.

Aslında bu durum sadece çocuklar için değil, hemen hepimiz için söz konusu olan bir durum. Çünkü hepimiz yatağa girdikten sonra, fark etmeden belki de 45 dakika 1 saat boyunca sosyal ağlarda gezinip, vakit harcıyoruz. Fakat bu durum, çocukların okul ve sonrasındaki hayatları için yetişkinlerden daha ciddi bir şekilde etkileneceklerini gösteriyor. Bu nedenle konferansta dijital detoks uygulamasından bahsedildi.

Dijital Detoks

Uyumadan önce telefonla uğraştığı bilinen %45 oranındaki gençlerin %94’ü de sosyal ağlarda vakit geçirdiğini belirtmiş. Bu durum uzmanlar tarafından gençlerin yaşıtlarından geri kalmama, gündemden kopmama ve her şeyi önce ya da zamanında bilebilmek adına yaşadıkları açıklandı.

Araştırmada yer alan gençlerin yüzde 10’u uyumadan önce telefona bakmadıkları zaman stresli hissettiklerini açıklamış. İşin daha da kötüsü, gençlerin telefon nedeniyle okul görevlerini aksattıklarının bilincinde olduğu da öğrenildi. Bunu farkında olduğunu dile getiren gençlerin oranı %68.

dijital-detoks

Sadece okul hayatı değil, duygusal yaşam da sosyal medya kullanımı nedeniyle dünya genelinde olumsuz olarak etkilenmekte. Genç yaşta maruz kalınan, aşırıya kaçıldığı için daha fazla olumsuz etki yaratan radyasyon vücut sağlığını ciddi ölçüde etkilemekte.

Anı kaçırmamak adına katlanılan bu durum, özellikle gençlerin gelecek hayatları için tehlike yaratmakta. Daha sağlıklı ve başarılı bir eğitim hayatına sahip olmak için gençler ve ebeveynlerine birkaç öneri vermekte fayda var.

  • Uygulama bildirimlerini kapatmak ve böylece telefonu daha az kontrol etmeye odaklanmak. Hatta uyumadan önce cihazı uçuş moduna almak da tercih edilebilir.
  • Uyku esnasında, uykuya dalış sırasında dikkat çekebilen ya da rahatsızlık yaratan mavi bildirim ışığını kapatmak
  • Keyif olarak telefonu kontrol etmekten kaçınmak
  • Cihazı ulaşılamayacak, görülemeyecek bir yerde bırakarak yatağa girmek
  • Günlük telefon kullanım oranını gösteren programlar yükleyerek, aşırılıkla yüzleşmek
  • Telefonun kullanım amacını düşünmek ve gerçekten neden ihtiyaç olduğunu kavramak
  • Gün içinde sadece telefon değil diğer teknolojik cihazların da kullanımını durdurmak
  • Uyumadan 1,5 saat önce telefonla ilişkiyi kesmek
  • Alışkanlıkları değiştirmek adına yatmadan önce farklı faaliyetlerde bulunmak; telefonun bırakıldığı 90 dakika boyunca kitap okumak gibi

Bu basit noktalara dikkat ederek dijital detoks yapmak ve güne daha zinde, yapılan etkinliklerden daha verim alınacak şekilde davranmak mümkün olacaktır.

Telefonları Bırakın Detoks Yapıyoruz! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?