Tesla Otomatik Pilotu Hayat Kurtardı!

Merve Öziş

20.04.2016 Haber, Otomobil

Bilindiği üzere Tesla otomatik pilot sistemi üzerinde büyük çalışmalar yapıyor. Geliştirilmeye devam eden bu sistem bir kazayı önleyerek hayat kurtardı ve gündeme bomba gibi düştü. İşte detaylar!

teslaotomatik

Bugünlerde teknolojinin de ilerlemesi ile otomobillerde akıl almaz gelişmeler meydana gelmeye başladı. Bunlardan bir tanesi olan otomatik pilot sistemi de büyük rağbet gördü ve otomobillere bambaşka bir hava kattı.

Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak bu hususta ilerlemeler yapan Tesla otomotik pilot sistemi ile daha önce de gündemde büyük bir yer edinmişti. Şimdi de büyük bir gelişme ile Tesla yeniden gündeme bomba gibi düşmeyi başardı. Bilindiği üzere Tesla geçtiğimiz aylarda otomatik pilot sistemini kullanıma sunmuştu. Bu sistem birçok kötü eleştiri almış olsa da güzel eleştiriler ile son derece başarılı bir çalışma olarak görüldü. Ancak bu teknolojinin en tedirgin eden noktası şüphesiz ki kontrol noktasının elektronik ve aynı zamanda sensörlere dayalı olmasıydı.

Yalnızca Tesla değil aynı zamanda Google da otomatik pilot sistemi ile dikkat çekmeyi başarmıştı. Google araçları birçok kaza yapmış olsa da Tesla otomatik pilotlarında böyle bir duruma rastlanmadı. Ancak son gelen haber Tesla araçlarının son derece sağlam bir iş ortaya koyduğunu bizlere kanıtlıyor!

teslaotomatikpilot

Tesla Model S araca sahip olan Joshua Brown, ABD’de seyir halinde ilerlerken soldan gelen bir çekici aracı farketmiyor ve aracın önüne doğru kırıyor. Bu noktada Brown herhangi bir refleks tepki gösteremiyor ve Tesla’nın otomatik pilotu anında yardıma koşuyor. Otomatik pilot aracı anında güvenli bir şekilde sağa çekiyor ve hem olası bir kazayı önlüyor hem de Brown’un hayatını kurtarıyor.

Aynı zamanda Brown, otomatik pilotun kontrollü bir şekilde fren yaptığını ve arkadaki araçlar ile yapılabilecek olası kazaları önlediğini de söylüyor. Zira normal bir insan bu durumda panik yaparak ya aniden frene basardı ya da aracı hızla sağa kırardı. Aracın ani fren yapması demek de arkada seyir halinde olan araçların kendisine çarpma riskini artırmak anlamına geliyor.

Bu haber sonrasında Tesla otomatik pilot sistemine kötü eleştiride bulunanların bir kez daha düşünmesinde büyük yarar var. Zira tamamen elektronik olan bu sistem bir hatta daha fazla insanın canını kurtarmış olabilir.

Tesla Otomatik Pilotu Hayat Kurtardı! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?