Tim Cook’tan Yüksek Fiyatlı iPhone’lar İçin Önemli Açıklama

Ahmet Seçgin

24.05.2016 Haber, iPhone

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Hindistan’da katıldığı bir televizyon programında iPhone’ların çok pahalı olduğunu, fiyatı düşürmek için çalışma başlatacaklarını söyledi…

tim cook

Tim Cook, 20 Mayıs’ta Hindistan’ın Mumbai tapınağında ilk olarak görüldükten sonra katıldığı televizyon programında Hindistan ile ilgili yatırımlarına dair görüşme yaptı. 2016 yılının sonunda kadar Hindistan’da  destekledikleri 4G hizmetinin tamamıyla aktif olması bekleniyor… Global firmalar arasında bir CEO’nun, birebir olarak ülke ziyaret etmesi şaşırtıcı oldu.

Televizyon programında Apple’ın geleceği ve Hindistan üzerindeki planlarından bahseden Cook, satış rakamlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 13 yıldır Apple’ın dünya genelinde ilk kez gelir düşüşü yaşadığını belirtti. 2015’in ilk çeyreğinde %16’lık bir düşüş yaşayan Apple, Hindistan’da aynı çeyrekte %56 satışını artırdı. Apple analistleri genel düşüşün yıl boyunca süreceğine inanıyorlar.

Hindistan’ın hızla büyüyen akıllı telefon pazarında CyberMedia Araştırma (CMR)’nın istatistiklerine göre Apple, %3.4 paya sahip. Samsung, dünyada ikinci sırada olsa da Hindistan’da akıllı telefon pazarında yedinci sırada yer alıyor.

Tim Cook‘a yöneltilen sorular arasında iPhone cihazların diğer marka ve ürünlere göre çok yüksek fiyatta satılmasının nedeni sorulduğunda ise; “Farkettim ki fiyatlar çok yüksek. Belli bir derecede fiyatları düşürmek için bir şeyler yapmak istiyoruz” dedi.

iPhone fiyatları konusunda en yetkli ağızdan gelen önemli bir itiraf olarak yorumlanan bu sözler, en iyi ürünleri sattığının düşünen Apple’ın fiyat politikasını değiştireceği sinyali olarak algılandı. Kur ve vergiler nedeniyle fiyatları yükselen iPhone’un ABD fiyatı 600 Dolar’ken, Brezilya’da 931 dolar, İngiltere’de 671 dolar ve Türkiye’de ise 966 dolar fiyat etiketiyle satış yapılıyor.

Tim Cook’tan Yüksek Fiyatlı iPhone’lar İçin Önemli Açıklama Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?