Turkcell 5G Süreci Hakkında Açıklama Yaptı

Merve Öziş

27.10.2016 Haber

Ülkemizin popüler operatörlerinden biri olan Turkcell, 2020 yılında faaliyete geçmesi beklenen 5G ile ilgili sürecini, yapacakları çalışmaları ve kendilerine verilen saha testlerinin yönetimi ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. İşte Turkcell’in 5G süreci hakkındaki tüm detaylar!

5g-sureci

4.5G hayatımıza gireli henüz 1 yıl bile olmamışken operatörler zaman kaybetmedi ve 5G hazırlıklarına anında başladı. Turkcell 5G konusundaki gelecek planları ile ilgili açıklama yapan firmalardan bir tanesi oldu. Turkcell, yaptığı açıklamada 2013 yılından bu yana üye oldukları Yeni Nesil Mobil Şebekeler Birliği’nin yakın bir zamanda gerçekleştirilecek olan 5G saha testlerinin yönetiminin kendilerine verildiğini ifade etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünya çapında 5G standartlarıının belirlenme süreci hususunda aktif bir rol almaktan ve ilk 5G saha testlerini yapacak olan birim içerisinde yer almaktan dolayı memnun olduklarını söyledi.

Turkcell 5G süreci 2017 yılında başlıyor!

5G çalışmaları dünya genelinde 2017 yılında başlayacak. 2017’nin Nisan ayında 5G teknolojisinin standartları belirlenecek ve sonrasında da altyapı üreticileri söz konusu standartlara uygun ilk prototipleri geliştirmeye başlayacak. Daha sonra Türkiye’den Turkcell’in de yer aldığı bir ekip ilk saha testlerini yapmaya başlayacak. Bu testler de 2017 yılının ortasından 2018 yılının sonuna kadar devam edecek. Yani Turkcell için 5G süreci de bu zaman aralığında gerçekleşecek.

Gelişen teknoloji ile birlikte kapasite sorunlarının 5G teknolojisiyle çözüleceğini belirten Turkcell, bugün bir baz istasyonuna bağlanan birçok kişinin ortak bir kapasiteyi kullandığını ancak 5G teknolojisi ile birlikte 1 kilometrekarelik bir alan içerisinde 1 milyon cihazın herhangi bir sorun yaşamadan veri alıp gönderebilmesinin mümkün hale geleceğini de ifade etti. Bu kapasite sorununun çözümü ile birlikte indirme hızının da 10 gigabite kadar ulaşacağı tahminler arasında yer alıyor.

5g

5G teknolojisi kullanıcılara neler sunacak?

5G ilk başta maksimum kapasite kullanımı ile indirme ve gönderme hızlarında artış yaratacak. Bunun yanı sıra düşen gecikme süreleriyle birlikte uzaktan yönetilen onlarca makine ya da yüzlerce sensörün çalışması da milisaniyeler içerisinde gerçekleşecek. Bu durum da kullanıcıları olumlu bir şekilde etkileyecek. Yüksek hız ve düşük gecikme süreleri sayesinde kullanıcılar günlük hayatlarında ihtiyaç duyduğu pek çok şeye daha kolay bir şekilde erişim sağlayabilecek.

Örnek verecek olursak; sürücüsüz aracınız ile ilerlerken bir mağazadaki ürünün indirime girdiği bilgisini anlık şekilde alabileceksiniz. Ödeme yaptığınızı algıladığında da aracınız otomatik olarak çıkış kapısına hareket edecek. Kısacası 5G teknolojisi ile hali hazırda kolaylaşmış olan günlük hayat daha da kolay hale gelecek gibi görünüyor. bakalım önümüzdeki süreçte bu teknoloji ile ilgili gelişmeler nasıl olacak ve 5G süreci kullanıcıları nasıl etkileyecek?

Turkcell 5G Süreci Hakkında Açıklama Yaptı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?