Yahoo Firması Küçülmeye Gidiyor

Merve Öziş

03.02.2016 Haber

Bir zamanların devi olarak nitelendirebileceğimiz Yahoo firması küçülme yolunda ilerliyor. İşte firmanın yen planları!

Zamanımıza uyum sağlama hususunda son derece zorluk çekmiş olan Yahoo’nun işleri pek de yolunda gitmiyordu. Buna bir dur demek için de firma yenilikler yapma kararı aldı. Şu anda Yahoo firması 5 ofis kapatmaya hazırlanıyor. Bu şekilde hem firmada küçülme politikası uygulanıyor hem de iş gücünü azaltma yolunda adım atılıyor.

Yahoo bugüne dek çok iyi zamanlar geçirmiş olsa da iş dünyasının kuralları her zaman katı oluyor. Şu anda bile küçümsenecek bir firma olmayan Yahoo, planlamakta olduğu değişiklikler ile eski güzel günlere dönme hedefinde. Şu anda kapanan 5 ofis ile birlikte tam 1700 kişi de firmadaki işine veda edecek. Bu şekilde firma operasyon bütçesini koruma yolunda da adım atmış olacak. Ancak asıl hedef ise mobil departman hareketi.

Şüphesiz ki günümüzün en değerli hizmetlerinden biri de mobil hizmetler. Birçok firmanın mobil anlamda büyük adımlar attığını görmek mümkün. Bu durumda Yahoo firması da mobil departmana yönelmesi ile büyük ve başarılı bir adım atabilir. Söylenenlere göre firma mobil cihazlara ağırlık verecek ve bu şekilde toparlanmaya çalışacak.

yahoo-wdwd

Kapanan 5 ofis Meksika, Dubai, Madrid, Milan ve Buenos Aires bölgelerindeki ofisler olacak. Bu küçülme sayesinde firma çalışanlarının sayısı 9 bine düşecek ve giderlerinden 400 milyon dolar kar edebilecek. Geçtiğimiz son finansal çeyrekte Yahoo firmasının geliri 1,27 milyar dolar iken gideri 4,5  milyar dolar oldu ki bu durum büyük bir zarar anlamına geliyor.

Yahoo CEO’su Marissa Mayer ise yaptığı açıklamada firmanın dönüşümü için büyük yardım sağlayacak stratejik planı duyurduklarını söyledi. Bu plan sayesinde de kaynak ve ürünler hususunda sıkı bir çalışma yakalanacağını sözlerine ekledi.

Küçültme politikası Yahoo’ya ne kadar yarar sağlayacak bilinmez ancak eBay ve HTC gibi bu politikayı uygulayan birçok firmayı daha önce de görmüştük. Ancak Yahoo firması için bu hareketin sonucu başarılı mı yoksa başarısız mı olacak bilemiyoruz. İlerleyen günlerde çok daha net bilgiler alabileceğiz.

Yahoo Firması Küçülmeye Gidiyor Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?