Siber Saldırılar Özellikle Sivilleri Etkiliyor

Merve Öziş

27.12.2015 Haber, İnternet

Türkiye tarihinin en kapsamlı ve en büyük siber saldırısı son 10 gündür hızla devam ediyor. Bu siber saldırılar, .tr adı taşıyan alanları hedef almış durumda ve gerçek hayatta da birçok insan bu saldırılar nedeni ile zorluk çekiyor.

Türkiye’nin internet trafiğine son derece büyük bir darbe indirmiş olan siber saldırılar, ilk zamanlarda ODTÜ merkezli NIC.TR’ı hedef almıştı. Ancak son günlerde saldırıların okları kamu kuruluşları ve bankalara çevrildi. Elbette bu durum vatandaşların ciddi anlamda sıkıntı çekmesine yol açtı.

Bahsi geçen bu saldırılar yani DDOS, farklı lokasyonlardan ve sahte IP adreslerinden gerçekleşiyor. Saldırının amacı ise bir anda binlerce isteğe cevap verebilecek kapasitede olan sunucuları, erişilmez ve etkisiz bir hale getirmek. Bu da sunucuların kapasitesinden fazla istek göndererek gerçekleşiyor ve bu saldırılar nedeni ile birçok kişi tehdit altında.

DDOS saldırılarının en tehlikelisi Amplification yani yükseltme tekniği olarak görülüyor. Bu teknik sayesinde saldırının etkisi katlanarak artıyor. Bu hususta bazı açıklamalar yapan BGA Bilgi Güvenliği A.Ş. kurucu ortağı Huzeyfe Önal ise bu saldırı tekniği nedeni ile pratikte kaynağı bulmanın tamamen imkansız olduğunu söylüyor.

Bu siber saldırılar sonucunda geçtiğimiz gün bazı bankaların internet sayfalarına erişim sağlanamadı. Bunun yanı sıra saldırıdan etkilenmiş olan POS cihazlarının hata vermesi de vatandaşların zor duruma düşmesine neden oldu.

Böylesi bir saldırıyı Türkiye 2005 yılında da yaşamıştı ancak o zaman saldırı ile kolayca başa çıkılmıştı. Şimdi ise sunucular böylesi güçlü bir saldırıya hazırlıklı olmadıkları için ne yazık ki birçok alanda çeşitli sorunlar meydana geldi. Bu hususta uzmanların görüşleri ise, siber saldırılardan kurtulmak için Türkiye dışından erişime son verilmesi gerektiği.

Bu saldırıların arkasındaki isimler elbette merak edildi ve ardından dünyaca ünlenmiş hacker grubu olan Anonymous saldırıyı üstlendi. Her ne kadar düşünceler bu saldırının arkasında Rusya’nın olduğuna dair olsa da, ünlü hacker grubu bu durumun Rusya kaynaklı olmadığını da açıkladı. Geçmişe bakılacak olursa Estonya ve Ukrayna da böylesi siber saldırılar nedeni ile büyük zorluk çekmişti ve vatandaşların hayatı durumdan olumsuz etkilenmişti. Umuyoruz ki Türkiye bu saldırılara durum daha da büyümeden göğüs gerebilsin.

Siber Saldırılar Özellikle Sivilleri Etkiliyor Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?