Microsoft’un Kişisel Asistanı Cortana Yenileniyor!

Merve Öziş

07.11.2016 Microsoft

Microsoft, kişisel asistanı Cortana’ya kazandırmaya çalıştığı yepyeni bir yetenek ile kullanıcılarına çok daha kişisel bir deneyim sunma hedefinde. Peki, kişisel asistan Cortana için düşünülen basit ancak mantıklı özellik ne? İşte detaylar!

cortana

Microsoft, kişisel asistanı Cortana’yı daha yetenekli hale getirmek adına çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle Windows 10 işletim sisteminde sergilediği yetenekleri ile oldukça beğeni toplayan Cortana, kişisel ilgi alanlarına ve sık sık kullanılmakta olan görevlere odaklı şekilde başarılı cevaplar verebilmesi ile ciddi anlamda dikkat çekiyor.

Cortana kişilik kazanacak!

28 Nisan 2016 tarihinde Microsoft tarafından gerçekleştirilmiş olan patent başvurusuna göre firma kişisel asistanı için yeni kayıtlar geliştirmeye çalışıyor. Söz konusu yeni kayıtlar ise dijital asistanın çok daha kişiselleştirilmiş ve insana benzer cevaplar vermesi üzerine yoğunlaşmış durumda.

Kullanıcıya karşısında adeta gerçek bir insan varmış gibi bir deneyim yaşatmas hedeflenen kişisel asistan Cortana’nın bu noktada bir günde aynı cevabı iki kez vermemesi gerektiği düşünülüyor. Bunun için de Cortana’nın kişiselleştirilebilmesi adına kullanıcı hakkında çok daha fazla bilgiye ihtiyaç duyması ve bu bilgileri işlemesi gerekiyor.

cortana

Cortana kullanıcısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olacak

Değişik karşılamalar sunacak olan Cortana’nın doğum gününüz, favori takımınız ve en sevdiğiniz yemek gibi verileri çekip kullanması ve bu şekilde de farklılıklar göstermesi hedefleniyor. Tüm bunların yanı sıra kişisel asistan Cortana ve kullanıcı arasındaki etkileşim ile Windows 10 cihazları arasında çok daha doğal bir deneyim olması isteniyor. Bu noktada demek istediğimiz mobil cihazlar ve bilgisayar arasında sizin hakkınızdaki bilgilerin paylaşılacak olması.

Buna örnek verecek olursak; sabah bilgisayarınızı açtığınızda doğum gününüzü kutlayan bir mesaj görüyorsanız öğleden sonra mobil cihazınızda o güne dair daha farklı bir karşılama göreceksiniz (En azından şu an için hedeflenen durum bu). Elbette bunun için kişisel asistan Cortana sizden gerekli izinleri alacaktır. Şimdilik plan aşamasında olan bu yenilik bakalım Microsoft tarafından ne zaman hayata geçirilecek ve kullanıcılar bu yenilikten memnun kalacak mı?

Microsoft’un Kişisel Asistanı Cortana Yenileniyor! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!