Büyük Windows 10 Güncellemesi Geliyor!

Merve Öziş

26.10.2016 Windows 10

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi için gelecek olan bir sonraki büyük güncellemeyi sonunda duyurdu. Creators adlı bu büyük Windows 10 güncellemesi ile beraber işletim sistemine yepyeni tasarımsal özellikler geliyor. İşte tüm detaylar!

windows-10

New York şehrinde gerçekleştirmiş olduğu etkinlik ile beraber Microsoft, Windows 10 için Creators adı verilen bir sonraki büyük güncellemeyi duyurdu. Güncelleme işletim sistemine birçok yenilik kazandırdığı gibi aynı zamanda adından da anlayacağınız üzere tasarım hususunda yeni özellikler kazanacak. Bu güncelleme özellikle 3D içerik üretimi, sanal gerçeklik deneyimi ve üst seviye oyun deneyimi üzerine yenilikleri barındırıyor.

Yeni Windows 10 güncellemesi kapsamında en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi Paint 3D programı. Bu program ile beraber gerçek dünya öğeleri 3 boyutlu olarak taranabilecek, yazdırılabilecek ve diğer eserler ile birleştirilebilecek. Bunun yanı sıra yapılan çalışmalar yine Paint 3D aracılığı ile Remix3D topluluğunda diğer kullanıcılar ile paylaşılabilecek.

Yeni Windows 10 güncellemesi canlı yayın ve turnuva yapma imkanı sunacak

Microsoft’un geçtiğimiz ay uygulamaya sokmuş olduğu Xbox Play Anywhere özelliği ile beraber kullanıcılar bir oyunu yalnızca bir defa satın alarak hem Xbox hem de Windows 10 üzerinde oynama imkanına sahip olmuştu. Yeni gelecek olan güncellemeyle birlikte Xbox ve Windows 10 arasındaki bağ daha da kuvvetli hale gelecek.

Artık yeni güncelleme sayesinde ekstra bir programa ihtiyaç duymadan oyunlar için canlı yayın yapma imkanınız da olacak. Xbox Live’ın Arena özelliğini kullanarak turnuva oluşturmak ve arkadaşlarınızı ya da diğer oyuncuları davet edebileceksiniz. Bunların yanı sıra yüksek ses deneyimi sunmakta olan Dolby Atmos özelliği de Xbox One için kullanılabilir duruma gelecek.

windows-10-guncellemesi

Dosya paylaşımı artık daha kolay ve daha hızlı!

Yeni Windows 10 güncellemesi sayesinde dosya paylaşımı ve gönderimi daha kolay ve şık bir hale gelecek. Göndermek istediğiniz dosya ya da dosyaları ilgili kişi kartına sürükleyip işlemi tamamlamanız mümkün. Ayrıca Türkçesi henüz kesinlik kazanmayan MyPeople özelliği ile beraber diğer kullanıcılar ile iletişim kurmanız daha kolay hale gelecek. Örneğin cep telefonunuza gelen mesajları bilgisayarınızdan görmeniz ve yanıtmalamanız mümkün olacak.

Aynı zamanda kullanıcıların size attığı mesajları, mailleri ve Skype yazışmalarını da bu şekilde görebileceksiniz. Söz konusu özelliğin ileriki süreçte diğer uygulama geliştiricilerin de programlarını uyumlu hale getirmesi ile daha kullanışlı bir hal alacak.

Tüm bu özellikleri ekranınızın sağ altındaki kişi kutucukları ile kullanabileceksiniz. Son olarak cep telefonunuz ile bilgisayarınız arasındaki entegrasyonu da sağlayacak olan bu yeni özelliğin Android ve Windows Phone işletim sistemine sahip olan cihazlar ile çalışacağını belirtelim.

windows-10-creators

Dürtme özelliği müjdesi!

Eski popüler mesajlaşma programlarından bir tanesi olan MSN’deki titreşim özelliğini birçoğunuz hatırlayacaksınız. İşte bu özellik yıllar sonra dürtme özelliği olarak Windows 10’da yer alacak. Shoulder Taps adı verilen bu yeni özellik ile beraber arkadaşlarınıza animasyonlu stickerlar gönderebileceksiniz. Stickerlar gönderdiğiniz kişinin masaüstünde belirecek ve aynı zamanda Paint 3D’de kendi tasarladığınız stickerları da kullanma şansınız olacak.

Peki, güncelleme ne zaman geliyor?

Pek çok yeniliğe sahip olan Creators adlı yeni Windows 10 güncellemesi bu afta Insider programına kayıtlı olan kullanıcıların beğenisine sunulacak. Eğer siz de güncelleme yeniliklerini ilk deneyenlerden biri olmak istiyorsanız bilgisayarınızın ayarlar kısmına girebilir ve buradan da Insider programına kayıt olabilirsiniz. Güncellemenin nihai sürümünün de önümüzdeki yıl çıkacağı söyleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Büyük Windows 10 Güncellemesi Geliyor! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!