Banka Mobil Uygulamaları 2016 Yılında Şifresiz Giriş Kabul Etmeyecek

Merve Öziş

01.01.2016 Haber, Mobil

Birçok banka, müşterilerine kolaylık sağlama amacı ile şifresiz giriş özelliğini kullanılabilir hale getirmişti. Ancak artık banka mobil uygulamaları bu özelliği desteklemeyecek. Bankalara gönderilen bir bildirimle bu özellik tarihe karışacak.

Günümüzde bankaların mobil uygulamaları sayesinde hayatın ciddi anlamda kolaylaştığını söylemek mümkün. Artık insanlar ne şubeye ne de bankamatiğe gitmeden banka işlemlerini bu uygulamalar sayesinde saniyeler içerisinde yapabiliyor. Hem kredi kartı hem de hesap kartı adına kullanılabilen bu uygulamalar havale, eft, fatura ödeme ve hatta bankamatikten para çekme gibi özellikleri kullanıcılara sağladığı için adeta bir nimet olarak değerlendiriliyor.

Bazı bankalar müşterileri için bu uygulamalarda şifresiz giriş özelliğini aktif hale getirmişti. Bu durum herhangi bir şifre girmeden kullanıcıların istedikleri işlemi yapması anlamına geliyordu. Akıllı cep telefonu ya da tabletten bu uygulamaya ulaşılabilmesi kullanıcılara her ne kadar büyük bir kolaylık sağlıyor olsa da, cihazların çalınma olasılığı hem kullanıcıları hem de banka hesaplarını tehlike altına atıyordu. Bu durum da bir güvenlik zaafiyeti olarak değerlendiriliyordu.

Yeni alınan karara göre 2016 yılında kullanıcılara sunulmuş olan şifresiz giriş özelliği tamamen ortadan kalkıyor. Kullanıcıların güvenliğini sağlamak için bu karara varılmış durumda ve bu sayede kişisel cihazlardan yabancı kişilerin uygulamaya girişlerine karşı önlem alınmış olacak. Sistemin güvenliğinin artması kullanıcıların da memnuniyetinde büyük yer edinecek.

Özellikle birden fazla banka hesabı ya da kredi kartına sahip olan kişiler elbette bu durumda biraz zorlanabilir. Zira günümüzde elektronik ortamda fazla zaman harcanması şifre sayısını da artırıyor ve banka şifrelerinin artması, kişilerin şifrelerini unutması gibi bir sorunu ortaya çıkarıyor. Bu durumda kişilerin şifrelerini unutmamaları önemli bir konu teşkil ediyor.

Bankaların mobil uygulamalarında belirli aralıklar ile şifre değişimi yapması ise güvenlik açısından avantaj olsa da hafıza problemi yaşayan kişiler için bir dezavantaj. Elbette şifre unutmanın çözümü var ancak müşteri hizmetleri ile hem vakit hem de enerji kaybetmemek için kişilerin şifrelerini başkalarının göremeyeceği bir yere not etmesi sağlıklı olacaktır. Bakalım bu karar banka mobil uygulamaları hususunda hedeflenen güvenliği sağlayacak mı?

Banka Mobil Uygulamaları 2016 Yılında Şifresiz Giriş Kabul Etmeyecek Hakkında Yapılmış Yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Recep 17/02/2017

Maalesef dijital ortamda özel bir şifreleme geliştirmedikçe şifresiz giriş özelliğini kullanmamak büyük risk olur.