Samsung Soruşturma Şoku Yaşıyor!

Merve Öziş

07.05.2016 Haber, Mobil

ABD Uluslararası Ticaret komisyonu, sekiz akıllı telefon üreticisine soruşturma başlatıyor ve Samsung soruşturma açılacak isimler arasında yer alıyor. İşte tüm detaylar!

samsung-sorusturma

ABD Uluslararası Ticaret komisyonu kısaca USITC, bir patent ihlali sebebi ile aralarında Samsung firmasının da yer aldığı sekiz akıllı cep telefonu üreticisine yönelik soruşturma başlatacağının haberini verdi. ABD Ticaret Komisyonu tarafından yapılmış olan açıklamada, Singapur merkezli olan Creative Technology Ltd. ve birkaç akıllı telefon üreticisinin Creative Labs çerçevesinde oluşturulmuş olan telefonlarında patent ihlalinin mevcut olduğunu iddia etti.

Komisyon tarafından yayınlanmış olan raporda, soruşturma kapsamında yer alan ürünlerdeki medya belgelerinin kullanılar tarafndan çalındığını ve söz konusu elektronik cihazlara aktarıldığını belirtti. Sony Corp, Samsung, ZTE Corp, Lenovo Group, LG Electronics, HTC Corp, Blackberry ve Motorola Mobility gibi ünlü akıllı cep telefonu üreticilerine yönelik şekilde ABD Ticaret Komisyonu tarafından açılacak olan bu soruşturma açılış tarihinden itibaren de 45 gün içerisinde son bulacak.

Soruşturma kapsamı içerisinde adı geçen şirketler de görüşlerini bildirme amacı ile kısa açıklamalar gerçekleştirdi. HTC Corp soruşturmanın devam etmesi nedeni ile herhangi bir yorum yapmanın soruşturmanın selamti hususunda uygun olmadığını ifade ederken, LG ve Samsung soruşturma durumunu göz önünde bulundurduklarını ve acil bir durumun da söz konusu olmadığını düşündüklerini ifade etti.

htc

Canalys analisti olan Nicola Peng ise konu ile ilgili yapmış olduğu ve basında büyük bir yer eden açıklamada, bu tarz pantent ihlali soruşturmalarının üreticilerin meydana gelen durum karşısındaki tutum ve davranışları açısından büyük önem ifade ettiğini belirtti.

Soruşturma kapsamında bahsi geçen bu büyük firmalardan Asya merkezli olanlar borsada herhangi bir etkiye maruz kalmadı ancak Tayvan merkezli olan HTC, % 11’lik hissesi ile birlikte 2013 yılının Temmuz ayından bu yana ne yazık ki en düşük rakamını gördü. Bir diğer gündem konusu olan Samsung soruşturma hususunda son derece rahat görünüyor.

Elbette patent ihlali iddiaları özellikle böyle büyük dünya markaları için ciddi iddialar ancak yapılan soruşturma sonucunda bu iddiaların gerçek olup olmadığını öğrenebileceğiz.

Samsung Soruşturma Şoku Yaşıyor! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?