Windows 10 tabanlı ilk akıllı telefonları ile Microsoft’da pazara giriyor

Okan Keskin

25.12.2015 Haber, Mobil

Windows 10 tabanlı ve Microsoft markalı ilk akıllı telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlanan yazılım devi Microsoft; Lumia 950, Lumia 950 XL ve Lumia 550’nin Türkiye lansmanını gerçekleştirdi.

Kendi markasıyla ilk kez akıllı telefon üretecek olan Microsoft, Lumia serisinden devam ederek Windows 10 tabanlı işletim sistemini kullanacak. Eski Lumia serilerindeki yazılım sorunların giderilerek Windows 10 ile daha stabil ve sağlıklı bir işletim sistemi yaptıklarını belirten şirket, telefonlarının ek özellikleriyle de ilgi çekeceğe benziyor.

Yeni amiral gemisi Microsoft Lumia 950 ve Lumia 950 XL‘deki en önemli yeniliklerden birisi yazılım ile gelen Continuum özelliği. Bu özellik ile Microsoft’un tüm cihazlarını birbirine bağlayarak, Windows 10 tabanlı tüm cihazların bilgisayar gibi kullanılmasını hedefliyor. 950 ve 950 XL, Microsoft Display Dock adlı ek bir aksesuar ile HDMI aracılığıyla HD TV’ye; Display Port ile de bilgisayar monitörüne, fare ve klavyeye bağlanabiliyor. Bu sayede Windows 10 uygulamalarını büyük bir ekranda kullanmanızı sağlayarak, OneDrive ve bulut özellikleriyle de dosyalarınıza erişmenizi imkan tanıyor.

Teknik özelliklerinde bahsetmek gerekirse, Lumia 950 5,2 inç ve 950 XL phablet versiyonu ise 5,7 inç ekran boyutuna sahip. İki cihazda HD görüntü sunan ekran ve 4K video çekme, üç kat doğal LED flaş ile 20 megapiksel‘lik ‘PureView’ donanımına sahip. Ayrıca cihazlarda fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılar için fotoğraf tuşu olduğunu belirtmek isteriz. 950 XL’ın varsayılan depolama alanı 32 GB olarak geliyor fakat microSD ile hafıza genişletme yapmanıza imkan tanınıyor.

Ayrıca hızlı şarj desteği ile 30 dakikada %50’ye varan bir şarj dolumu yapmanıza olanak sağlıyor. 950 XL modeli ayrıca Windows Hello özelliği ile yüzünüzü göstererek ekran kilidini açabilirsiniz.

Önümüzdeki Şubat ayında satışa sunulacak bu 3 cihazla akıllı telefon pazarında kendine yer edinmeye çalışan Microsoft; Lumia 950 ve Lumia 950 XL modellerini 2 bin 250 TL’den başlayan fiyatlarla, Lumia 550 modelini ise 599 TL satış fiyatıyla raflarda yerini alacak.

Windows 10 tabanlı ilk akıllı telefonları ile Microsoft’da pazara giriyor Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?