Anahtarsız Araçlar Güvenliği Tehdit Mi Ediyor?

Merve Öziş

27.03.2016 Otomobil

Alman araştırmacılar araçlardaki anahtarsız giriş sistemlerin şu andaki aşamada hırsızların amaçlarına karşı son derece dayanıksız olduğunu belirtti. Peki, anahtarsız araçlar gerçekten de güvenliği tehdit mi ediyor?

anahtarsiz_arac

Anahtarsız araçlar gelişen otomobil teknolojisi ile birlikte birçok firma tarafından kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştı. Firmalar bu teknolojinin muhtemel hırsızlık olaylarına karşı tam güvenlik sunduğunu ifade etmişti ancak Alman araştırmacıların yaptığı araştırmalara bakacak olursa bu hususta büyük güvenlik açıkları mevcut.

Alman Otomobil Kulübü olan ADAC anahtarsız araç giriş siistemlerinin barındırmakta olduğu güvenlik açığı nedeni ile bir süredir yaşanan hırsızlık olaylarında artış olduğunu ifade etti. Söz konusu güvenlik açığı nedeni ile anahtarsız sistemlerin anahtarlı sistemlere göre hırsızların tercihini daha fazla oluşturduğu da araştırmalar içerisinde yer aldı.

ADAC güvenlik açığını göstere adına da anahtarsız giriş vericisi tuşlarıyla donatılmış olan sistemleri içermekte olan bir dizi deneyi gerçekleştirdi. 225 dolar maliyetinde olan giriş sistemlerinin kullanıldığı bu deneyde anahtarsız araç motorunun giriş fob alanının dışına çıkılması sonucunda sürücü sistemi rahatça uzaktan kontrol edebiliyor. Yani sürücünün herhangi bir müdahalesi olmadan otomobil kontrol altına alınabiliyor. Ancak bu durumda ne yazık ki hırsızlar da olguyu odaklarına alabiliyor ve hırsızlık da kaçınılmaz bir hale geliyor.

anahtarsiz-arac

Yapılan araştırma kapsamında detaylar açıklandığında sonuçlar çok daha çarpıcı bir hal aldı. Bu sistem BMW, Audi, Ford, Kia, Toyota ve GM firmalarının araçlarında çalışabiliyor. Hack sürümü her ne kadar yeni olmasa da ADAC araştırmaları sonrasında son model anahtarsız araçlar da bu hack sürümü nedeni ile hacklenebiliyor.

Hacki etkisiz hale getirmek adına izlenecek tek yol ise anahtarın kullanımında olmayan bir Faraday kafesi ya da çantayı sinyal bloklama cihazı şeklinde kullanmaktan geçiyor. Bu sistem her ne kadar sürücüler açısından bakıldığında kullanışlı olmayacak gibi görünse de hırsızları engelleme adına hayati bir öneme sahip olacak gibi görünüyor. Zira anahtarsız araçlar şu anda büyük güvenlik açığı nedeni ile hırsızların ilk hedefi haline gelmiş durumda ve bu durumu engellemek için de zor da olsa bu işlemin yapılması gerekiyor.

Anahtarsız Araçlar Güvenliği Tehdit Mi Ediyor? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?