Sürücüsüz Araç İstatistiklerinde Google Araçları

Merve Öziş

14.01.2016 Otomobil

Son birkaç yıldır üzerinde çalışmalar yürütülüyor olsa da sürücüsüz araç teknolojisi hala tam olarak geliştirebilmiş değil. Bu teknolojinin en büyük temsilcilerinden bir tanesi olan Google bu husustaki istatistiklerini açıkladı. Sonuçlar ise sandığımız kadar başarılı değil.

google-surucusuz-arac-4r

Şüphesiz ki gelecekte sahip olmayı planladığımız teknolojilerden bir tanesi de sürücüsüz araçlar. Bu araçlar sayesinde kısa bir zaman sonrasında sürücüler yola bakmadan araç kullanabilecek. Bu konuda çalışma yapan birçok firma olsa da bunların arasında en fazla ilerleme kaydetmiş olan Google. Firma yapmış olduğu araçları otoyollara çıkararak performans testleri gerçekleştiriyor. Bu araçlarda yer alan yazılım uzmanları da aracın hem performansına hem de sistemlerine göre gerekli desteği sağlıyor.

Tüm bu testler ile araçlarını geliştirmek için çabalayan firma, oldukça uzun bir zamandır süren bu araştırmalar hakkında birkaç istatistik raporu yayınlamıştı. Bu raporlar araçların güncellemelerini, teknolojilerini, kaza istatistikleri ve yazılım bilgilerini içeriyor. İlgili raporlara göre 2014 yılının Eylül ayından 2015 yılının Aralık ayına kadar olan 15 aylık bir süreçte sürücüsüz araç yazılımı tam tamına 341 adet sistem hatası ile karşılaştı. Bu hataların 272 tanesi ise kendi kendini yönetiyor olan sistemin yazılımından kaynaklı hatalar.

google-surucusuz-arac-3239ff

İstatistik raporlarında belirtilen bu hatalar genelde sistem açığını gösteriyor ve aracın ne yapıp yapmayacağını bilmediğini ortaya çıkarıyor. Bunun yanı sıra sistem yapması gereken şeyi göz ardı da edebiliyor. Bu hataların sayısı her ne kadar fazla olsa da Google bu hataları düzeltmeyi başardı. Geriye kalmış olan 69 hata ise son derece kritik. Bu hatalar ne yazık ki sistemin tam anlamı ile bozulmasına neden olabiliyor. Böylece sürüş sistemleri kullanılamaz hale geliyor. Böylesi durumlarda da araçlarda bulunan uzmanlar direksiyonun başına geçmek durumunda kalıyor.

Bu sorunların baş göstermesi ardından Google araçlara yerleştirilmiş olan sensörleri ciddi bir teste tabi tuttu. Simüslasyonlarda gerçekleştirilmiş olan bu testler ile 69 kritik hata toplamda 13 kazanın meydana gelmesine sebebiyet verdi. Ancak bu kazaların sona ermesi ve sürücüsüz araç teknolojisinin çok daha gelişmiş bir hale gelmesi için firma çalışmalarına son sürat devam ediyor. Bakalım ilerleyen zamanlarda gelişmeler nasıl olacak?

Sürücüsüz Araç İstatistiklerinde Google Araçları Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?