Sürücüsüz Araç Koalisyonu İçin Şirketler Birleşti!

Merve Öziş

26.04.2016 Haber, Otomobil

Sürücüsüz araç teknolojisi üzerinde birçok çalışma yürüten Google, Lyft, Uber ve Volvo güçlerini ve aynı zamanda çalışmalarını birleştirerek bir koalisyon kurma kararı aldı.

surucusuzarac

Sadece birkaç sene önce geleceğin teknolojisi olarak gösterilen sürücüsüz araçlar bugünlerde yollarda denenmeye başladı ve yalnızca birkaç sene içerisinde satışa sunulacaklar. Bu teknolojinin gelişmesinde önemli rol oynayan ve öncü olarak nitelendirebileceğimiz Google firması yıllardır üzerinde çalışıyor olduğu sürücüsüz araç teknolojisini tamamlamaya son derece yakın. Sürücüsüz araçların tamamlanması ile birlikte kullanım için uygun ortamı yaratmaya çalışan Google, bu teknoloji üzerinde çalışmalar yürüten diğer büyük firmalar ile bir araya gelme kararı aldı.

Uber, Lyft ve Volvo firmaları ile birleşme kararı alan Google, düzenlemelerin gerçekleşeceği bir koalisyon yapılacağından da söz etti. Yapılacak bu düzenlemeler arasında sürücüsüz araçları kapsayan ve tüm bu araçların kaza yapması durumunda devreye girmesi planlanan yasa tasırıları ve bunun yanı sıra sürücüsüz araçların kullanımına uygun olan ve bu araçlardaki teknoloji ile örtüşen trafik kuralları da yer alıyor. Yapılan koalisyon sürücüsüz araçların kullanıma sunulacağı bölgelerdeki halkın da bilinçlendirilmesi gerektiğini ve bu adımın da son derece önemli olduğunu düşünüyor.

Bu büyük firmalar arasında yapılan koalisyon sürücüsüz araç teknolojisi hususundaki çalışmalara büyük ağırlık ve önem göstereceğinin sinyallerini verdi. Ayrıca bu koalisyon piyasaki diğer sürücüsüz otomobil üreticilerinin fikirlerini ve desteklerini de alma hedefi içerisinde. Elbette bu söz konusu teknolojinin günden güne geliştiğini ve bu konuda atılacak olan adımların sıklaştığını görmek büyük bir olay. Yapılan bu koalisyonun da nasıl işler başaracağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Sürücüsüz Araç Koalisyonu İçin Şirketler Birleşti! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?