Volkswagen İçin Rekor Tazminat!

Merve Öziş

23.04.2016 Haber, Otomobil

Volkswagen geçen yıl yaşamış olduğu emisyon skandalının bedelini oldukça ağır bir şekilde ödemeye devam ediyor. Alman otomobil devi VW, ABD Hükümeti ile varmış olduğu anlaşmadan sonra yüklü miktarda tazminat ödeyecek.

volkswagen

Ünlü Alman otomobil firması Volkswagen, geçen Eylül ayında ABD merkezli olmak üzere daha birçok ülkede satışa sunduğu 11 milyon araçtaki egzoz emisyonunun mevcut değerinden çok daha düşük değerde gösterildiğini itiraf etmişti. Emisyon skandalı olarak medyada ciddi bir yer edinen bu durum sonrasında firma milyonlarca aracı piyasadan geri çekme kararı almış ve 2015 yılının son çeyreğini de yaklaşık 2.5 milyar dolar zararla kapatmıştı.

Yayınlanan bazı haberlere gören Alman otomobil devi Volkswagen bu hususta ABD Hükümeti ile arasında olan dava sonrasında yeni bir bedel ödeme hazırlığı içerisinde. Yani firmayı son derece yüklü bir fatura bekliyor diyebiliriz. Tahminlere göre tazminat 10 milyar dolar değerinde olacak.

ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya varmış olan VW, emisyon değerlerini düşük gösterdiği araçlardan 2 litre motor hacmine sahip olanların 500 bin tanesini sahiplerinden geri alacak. Sahiplerinden geri alınan bu 500 bin araç elbette sonucu getirmiyor. Bu işlem sonrasında firma kullanıcılara son derece yüklü bir miktarda tazminat ödeyecek. Şu anlık net bir rakam açıklanmış değil ancak tahminler firmanın 10 milyar doları geçkin bir meblağ ödeyeceği yönünde.

volkswagen-

Volkswagen ve ABD Adalet Bakanlığı arasındaki bu anlaşmayı San Francisco şehrinde açıklamış olan Yargıç Charles Breyer, yüklü bir miktarda tazminat alacak olan araç sahiplerinin, istekleri doğrultusunda araçlarını geri göndermeden tüm tamirat ücretleri ödenmek kaydı ile araçlarını tamir ettirebileceklerini de ifade etti.

Elbette kullanıcıların tazminat seçeneğini mi yoksa tamir seçeneğini mi seçeceği tartışılır ancak bu noktada Alman devi firmanın ciddi bir sıkıntı içerisinde olduğunu görmek zor değil. Son zamanlarda ürünlerinin yanı sıra tabiri caizse skandalları ile daha fazla gündemde kalmayı başarmış olan Volkswagen’in ilerleyen zamanlarda nasıl bir yol izleyeceği büyük bir merak konusu. Bakalım ünlü firma kaybettiği itibarını ne kadar sürede geri kazanabilecek ya da geri kazanabilecek mi?

Volkswagen İçin Rekor Tazminat! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?