Volkswagen’den Sonra Renault Emisyon Skandalı Patladı

Merve Öziş

15.01.2016 Otomobil

2015 yılında otomotiv sektörüne bomba gibi düşmüş olan Volkswagen model araçlardaki emisyon sorunu bu kez Renault’nun başına patlayacak gibi görünüyor. Renault emisyon skandalı ile şimdiden dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

 Geçtiğimiz yılda her ne kadar kaliteli araçlar piyasaya sürülmüş olsa da şüphesiz ki en fazla dikkat çeken otomobil markası Volkswagen idi. Tüm dikkatleri üzerine çekmiş olan Volkswagen, yaşadığı emisyon sorunu ile birçok potansiyel alıcısını kaybetti ve kullanıcılarının da başına büyük dert açtı. Bu sorun nedeni ile binlerce araç geri çağrıldı ve böylece firma büyük zarara uğradı. Sonrasında birçok yeniliğe adım atarak bu skandalı unutturmaya çalışan VW, pek de başarılı oldu diyemeyiz. Şimdi ise emisyon skandalı bayrağı Almanlardan Fransızlara teslim edilecek gibi görünüyor. Fransız firma Renault da son günlerde emisyon skandalına dahil olan ikinci isim.

Volkswagen skandalının patlaması sonrasında Fransa Ekonomi Bakanlığı firma denetimlerini sıklaştıran ve çok daha detaylı testler yapan kuruluşlardan bir tanesi oldu. Fransa’nın en önemli markası olan Renault’a yapılan denetim sonrasında ise emisyon hilesi yapıldığı söylentileri ortaya döküldü. Bu durum da firma hisselerinde ciddi anlamda düşüş yaşanmasına neden oldu. Bakanlık denetim sonrasında firmanın yöneticileri de dahil olmak üzere birçok veri ve bilgisayara el koydu. Bu durum da yeni bir skandalın doğabileceği haberi oldu.

emisyon-sb3

Renault emisyon skandalı ortaya çıktıktan sonra firma şu anda bile 5 milyar Euro’yu geçkin bir piyasa değeri kaybı yaşamış durumda. Bunun telafisini yapmak isteyen firma ise daha öncesinde diğer markalarda rastlanmış olan emisyon ölçülerini farklı gösteriyor olan bir şeyin bulunmadığını açıkladı. Ancak bu açıklamaya rağmen bakanlığın emisyon testi yapmak için orada olması ve bu tarz bir el koyma girişiminin olması bir emisyon skandalının da ortaya çıkacağının habercisi olabilir. İlerleyen günler bize gerçek durumu gösterecek olsa da birçok kişi firmada gerçekten de böyle bir durumun ortaya çıkacağına inanıyor. Renault bu konuda kendini savunur durumda olsa da bakanlığın araştırmaları sonucunda gerçek ortaya çıkacak. Bakalım firma bu durumun içinden çıkabilecek mi?

Volkswagen’den Sonra Renault Emisyon Skandalı Patladı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?