Akıllı Telefonlar İçin Geliştirilmiş 3D Yazıcı; OLO!

Ahmet Seçgin

08.04.2016 Haber, Teknoloji

Akıllı telefonlar için geliştirilmiş ilk 3D yazıcı olan OLO, son derece şık tasarımı ve fiyatıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

OLO

Yine bir Kıckstarter projesi olan ve son günlerin en dikkat çeken ürünü olan bu yazıcı son derece şık ve hızlı çalışıyor. Akıllı telefonunun bulunduğu her yerde kullanım imkanı sunan bu yazıcı; 14 bin kişi tarafından desteklenirken, beklenen maddi desteğin çok üstünde yardım alarak herkesin beğenisini toplamış durumda.

172 x 115 x 148 mm ölçülerinde ve 780 gram ağırlığa sahip olan OLO, 400 santimetreküp üzerinde hacimle yazdırma işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Akıllı telefonların birçoğuyla uyumlu olarak çalışabilen yazıcı, çok ucuz ve basit şekilde 3D modeller çıkartabiliyor.

OLO Nasıl Çalışır?

Telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan tasarladığınız 3D model bir tasarımı veya tarafınıza gönderilmiş bir tasarımı, telefonunuzdaki OLO uygulamasına gönderiyorsunuz. Telefonun üzerine OLO’nun yazdırma film şeridi koyuluyor. Sonrasında yazdır butonuna basıp ürünün kendisi yerleştiriliyor. Yazıcının içine koyulan özel OLO sıvısı ile, 3D modellemeniz hazır hale geliyor.

Özel OLO sıvısı iki farklı şekilde oluşuyor. Biri sert objeler yapmak için, diğeri de esnek obje modellemesi yapmak için. Dökülen özel sıvı ile 1 santimlik katman atılması durumunda yaklaşık 46 dakika da hazır hale getiriyor.

OLO’nun bu özel sıvıısının bir şişesi şu an için 15 dolar. Başlangıç için yüksek bir miktar olsa da ilerleyen zamanlarda bu fiyatın düşeceği tahmin ediliyor. Ayrıca yazdırmak istediğiniz tasarımın ne kadar sıvıya ihtiyaç duyduğunu görebildiğimizden fazla harcama yapmanız mümkün olmuyor.

Büyük teknoloji firmaları tarafından beğenilen OLO, yılın icatlarından biri olarak görülüyor. 4 adet kalem pille çalışan bu ürün, yazdırma işleminde telefonunuzun uçak modunda olmasını istiyor. Bu işlemi yaparken telefonunuzun şarja takılı olması gerektiğini de biz not olarak düşelim. Yazdırma işlemi uzun sürdüğü için şarjınızın olması gerekiyor.

Kickstarter üzerinde en beğenilen projeler arasında yer alan OLO, 80 bin dolar hedefle başlamış ve şu anda 951 bin dolar gibi para toplanmıştır. Büyük desteklerle piyasaya giriş yapacak bu yazıcının fiyatı ise sadece 99 dolar.

Bu harika yazıcının Kickstarter sayfasında buradan ulaşabilir ve alttaki videodan çalışma prensibine bakabilirsiniz.

Akıllı Telefonlar İçin Geliştirilmiş 3D Yazıcı; OLO! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?