Akıllı Telefonların Isınmasıyla Nasıl Baş Ederiz?

Elimizden bir türlü düşürmediğimiz, adeta bağımlı hale geldiğimiz akıllı telefonların en büyük sorunlarından birisi fazlaca ısınmaları oluyor. İşte, bu sorundan kurtulabilmek adına uygulanabilecek birkaç ipucu…

akıllı telefonların ısınma sorunu

Ne kadar kaliteli ve hangi marka olursa olsun, akıllı telefonların ısınması kullanıcıları rahatsız eden ve cihazın da ömrünü kısaltan bir sebep olarak karşımıza çıkıyor. Aslında, ısınma sorunu sadece akıllı telefonlarla sınırlı değil hemen her elektronik cihazda karşılaşılan bir sorun. Diğer elektronik cihazların bazılarında yer alan soğurma sistemi, telefonlarda bulunmadığı için fazla ısınma sorunu en fazla onlarda hissediliyor.

Bir akıllı telefonun ısınmasıyla başa çıkabilmek için uygulanabilecek basit yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sayesinde cihazda ısınmadan kaynaklanan fazla enerji tüketimi ve performans düşüşü sorunlarıyla başa çıkmak mümkün oluyor.

Telefonunu daha uzun ömürlü ve en verimli şekilde kullanmak isteyenler için cihazın ısınmamasını sağlayacak yöntemler ilk olarak kamerayla yapılan çalışmalarla alakalı. Kamera donanımı, akıllı telefonların en fazla güç harcayan donanımına sahip olan kısımlarından biri olduğu için, eğer ısınmasından çok şikâyetçiyseniz görüntü kalitesini düşürerek bu sorunu halledebilirsiniz.

akıllı telefonların ısınması

Akıllı telefonların ısınmasını önlemekle ilgili önerilerden bir diğeri de; kablosuz bağlantıların kullanılmadığı zamanlarda kapalı durması. Yaygın olarak virüs diye adlandırdığımız, cihazların arka planlarından işlemlere sebep olan, işlem süresini uzatan, donanımı yavaşlatan ve olumsuz etkileyen zararlı yazılımlardan da kaçınmak gerekiyor. Tıpkı kameranın çalışması sırasında olduğu gibi donanımı zorlayan bu zararlı yazılımlardan kurtulmak gerekiyor.

Fazla ısınmaya sebep olan diğer etmenler arasında kılıf seçimi de yer alıyor. Çok pahalı olduğundan sıkça şikâyet edilen telefon kılıfları, tasarımıyla telefona şıklık katarken üretildiği materyali önem teşkil ediyor. Kılıfların üretildiği materyaller yalıtım özelliğine sahip olduklarında telefonun arka tarafından yayılan ısının dışarı çıkmamasına yol açıyor. Bu nedenle cihazın ısınması daha çabuk ve fazla oluyor.

akıllı telefonların

Bataryalı telefonlar için söz konusu olan şişme ya da ezilme gibi durumlar telefonun sadece çok ısınmasına değil, ciddi hasarlar görmesinde, belki de patlamasına bile yol açabiliyor. Aynı zamanda şarj kablosu ve bataryanın düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Markaların orijinal şarj cihazlarını kullanmak yerine, daha ucuzları tercih etmek maddi olarak ekonomik gibi gözükse de, telefona zamanla zarar veriyor.

Kolayca fark edilebilecek bir şekilde akıllı telefonlar oyun sırasında da aşırı ısınıyor. Oyunlar cep telefonlarının kalbi olan işlemciyi fazla çalıştırdığı için ısınmaya yol açıyor. Bu pratik ipuçları sayesinde cep telefonlarının ısınmasını, dolayısıyla performansının olumsuz etkilenmemesi sağlanabiliyor.

Akıllı Telefonların Isınmasıyla Nasıl Baş Ederiz? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!
DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

3 sene önce Merve paylaştı
Akıllı Kontak Lensler Gecikiyor

Akıllı Kontak Lensler Gecikiyor

3 sene önce Merve paylaştı
Quick Charge 4 Teknolojisi Duyuruldu

Quick Charge 4 Teknolojisi Duyuruldu

3 sene önce Merve paylaştı
JetPack ile Uçmaya Var Mısınız?

JetPack ile Uçmaya Var Mısınız?

3 sene önce Öykü Çağ paylaştı
Tesla’dan Güneş Paneli Çözümleri!

Tesla’dan Güneş Paneli Çözümleri!

3 sene önce Merve paylaştı
Preo MyPower Kablosuz Şarj Özellikleri

Preo MyPower Kablosuz Şarj Özellikleri

3 sene önce Merve paylaştı
Karşınızda Robotik Bavul Travelmate!

Karşınızda Robotik Bavul Travelmate!

3 sene önce Merve paylaştı