Karşınızda Apple Firmasının Çok Gizli Tasarım Laboratuarı!

Merve Öziş

21.12.2015 Haber, Teknoloji

Geçtiğimiz Pazar günü Apple firmasının tasarım şefi olan Jony Ive ile röportaj gerçekleştiren Charlie Rose, firmanın daha önce görülmemiş konumlarını ziyaret etti. Karşınızda Apple’ın çok gizli tasarım laboratuarı.

Firmanın bu gizli tasarım laboratuarı Cupertino’da yer alan kampüs binalarından birinin zemin katında konumlanmış durumda. Tasarımları ile tüm dünyayı kasıp kavuran firmanın ürünleri işte tam da bu noktada geliştiriliyor. Tahmin etmenin zor olmayacağı gibi, bu tasarım birimine giriş izni olan kişilerin sayısı son derece az.

Tasarım laboratuarında ilk fark edilen şeylerden bir tanesi, mekanın tıpkı bir Apple Store gibi görünüyor olması. Büyük modern camların yanı sıra ahşap masalar laboratuarda dikkat çeken noktalar arasında yer alıyor. Bazı masaların üzeri gri bir örtü ile örtülmüş olsa da genellikle ortama bir sakinlik ve ferahlık hakim. Bu durum da elbette tahmin edileceği gibi çalışanların dikkatini kolayca toplamasını sağlıyor.

Charlie Rose, bu ziyareti sırasında Apple Watch’un üretim aşaması hakkında da bilgi edinmeyi başarıyor. Bu aşamayı özetleyecek olursak; öncelikle yapım aşaması herhangi bir bilgisayar işlemi tabi tutulmuyor ve Jony Ive’in eskiz çalışmaları ile başlıyor. Sonrasında ise şirkette bulunan makineler ile fiziksel prototipler hazırlanıyor. Son olarak da ürünler ve ürünlerin renkleri Cupertino tesisinde test edilerek seri üretime geçiliyor.

Dışarıdan bakıldığında elbette tüm bu işlemler çok kolay görünüyor ancak bir de bunu Apple çalışanlarında sormak gerek.

Karşınızda Apple Firmasının Çok Gizli Tasarım Laboratuarı! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?