Motosiklette 3D Baskı Kullanıldı

3D yazıcı ve baskı teknolojisi son yıllarda sıkça duymaya alıştığımız ve her geçen gün daha farklı bir alanda kullanılarak teknolojinin geldiği ileri seviyeyi gözler önüne seren gelişmelerden. 3D baskı ile yapılan son işlem ise 35 kiloluk motosiklet.

3d baskı ile motosiklet

APWorks isimli Airbus Grup iştiraki tarafından Light Rider lakaplı motosiklet, 3D yazıcı teknolojisinden faydalanarak tamamen işlevsel olarak tasarlandı. APWorks, motosikleti Scalmalloy adı verilen yeni malzeme kullanılarak süsledi ve ortaya son derece başarılı bir çalışma çıkarmayı başardı. Bu malzeme çok hafif olması ile bilinen ve ilk çıktığından bu yana Airbus Grup’un ilgi odağı haline gelmişti. Yüksek mukavemetli magnezyum-alüminyum-skandiyum alaşımı olan bu madde son derece hafif olmasından ötürü uçaklarda dahi kullanılarak çok yeni ve gelişmiş tasarımların yapılabileceği öngörülmekteydi. Bu nedenle yeni malzemenin kullanımı birçok aracın yapımında da kullanılmaya ve olumlu sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

3d baskı motor

Son zamanlarda 3D yazıcı ve baskı teknolojisi günden güne gelişmekte ve hayatı kolaylaştıracak büyük yenilikler için çalışmalarda sıklıkla kullanılmakta. Motosikletin de işlevsellik özelliğini yitirmemiş olması en önemli konulardan biri olmakta. Aynı zamanda sadece 35 kg ağırlığında ve sadece üç saniyelik sürede sıfırdan 45 km / sa hıza çıkabilmesi ilgi odağı haline gelmesini sağladı. 3D baskılı motosiklet geleneksel üretim motosikletler ile kıyaslandığında ve 80 km/sa hıza sahip ve ağırlık açısından %30 daha hafif. Light Rider motosiklet 60 km pil ömrüne sahip ve bu pil ömrünün sebeplerinden biri 3D baskılı çerçevesinin 6 kg ağırlığında olmasından kaynaklanmakta.

3d baskı m.

APWorks’e göre, optimize edilmiş hafif 3D baskılı çerçeve herhangi bir üretim tekniği sayesinde üretilemezdi. Bu nedenle bu çerçeveyi oluşturmak için seçici bir üç boyutlu lazer baskı tekniği kullanılmakta. Üretime katkı amacına yönelik özel olarak tasarlanan Scalmalloy malzemesi korozyona dayanaklı, titanyuma benzer mukavemette, magnezyum-alüminyum-skandiyum karışımı olarak otomotiv, havacılık ve robotik alanlardaki 3D baskı projeleri için de ideal olarak gösterilmekte.

Teknoloji ve iş dünyasında olduğu kadar özellikle motor severlerin ilgisini toplayan, hem ilginç hem de başarılı bulunan Light Rider projesi 3D baskı teknolojisi ile süslenen motosiklet dünyada bir ilk olarak diğer araçlarda yapılacak yeniliklerin önünü açtı.

Motosiklette 3D Baskı Kullanıldı Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?