Radar Yeni İletişim Sistemimiz Olabilir Mi?

Gün geçtikçe akıllı telefon teknolojisi de inanılmaz derece gelişiyor ve ilerliyor. Ancak insanoğlu bu gelişimi bir adım daha öteye taşımak adına yeni iletişim sistemi olarak radar sistemlerini kullanmayı deniyor.

radar-fing

Akıllı telefon ekranları gittikçe büyüdü, çözünürlükler en iyi derecelere ulaştı, ses kalitesi bir bilgisayar kadar başarılı hale getirildi, ancak hala bu cihazları kullanabilmek için en kolay yolların peşine düşen araştırmacılar var. Bu araştırmacıların bir süredir üzerinde tartışıp çalışmalarını sürdürdüğü yeni sistemi ise hareketle kontrol ve bunu sağlayacak olan radar sistemi.

FingerIO adı verilen yeni teknoloji, Washington Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği’nin araştırma merkezinde yapılan yoğun çalışmalar sonrasında geliştirildi. Şu anki izlenime göre, araştırmacıların geliştirmeyi başardığı bu FingerIO programı, iletişim alanında ciddi bir çığır açabileceğe benziyor.

radar-sist

Akıllı telefon ya da saatler, bu başarılı uygulama FingerIO sayesinde masa üzerinde ya da havada cihazdan bağımsız olarak yapılan hareketleri algılayıp, parmak hareketlerini oldukça isabetli bir şekilde ekrana yansıtıyor. Cihazın bunu yapması ise en başından beri bahsettiğimiz radar yani sonar taraması özelliğine dayanıyor.

FingerIO’nun çalışma prensibi de oldukça basit. Bu teknoloji zaten şu anda denizcilik, havacılık ve askeri alanlarda kullanılan radar sistemleriyle aynı şekilde işliyor. Öncelikle insanlar tarafından duyulmayan sesleri yüksek frekansta etrafına yayıyor. Bunun ardından kullanıcı parmağını hareket ettirdiğinde yani bu yüksek frekanstaki sesin çarptığı nesneden yankı yayıp geri dönüyor ve telefonların iki mikrofonuyla tespit ediliyor.

radar

Sonuç olarak, yüksek frekansta yayılan ses ve yankıdan yayılan dalgalar arasındaki süre hesaplanarak, hareket eden parmağın gerçek zamanlı haritası çıkarılıyor ve ekrana grafik olarak yansıyor. Bu teknoloji son derece hassas olduğu için yanılma payının sadece 8 mm olduğu biliniyor.

Bu iş için benzer teknolojiler kamera kullanırken FingerIO’nun bunlardan farkıysa avantajları. Örneğin bir akıllı cihaz FingerIO ile güçlendirildiyse cepteyken/ üstü örtülüyken dahi çalışabiliyor. Bunun yanı sıra gürültülü ve karanlık ortamda da çalıştığı biliniyor. FingerIO ‘nun çalışma prensibinin işlemesi için tek ihtiyaç, kullanılacağı akıllı cihazın telefon ya da saat fark etmeden, en az iki mikrofona sahip olması.

radar-2

Eğer kullanıma başlarsa, son derece büyük bir potansiyele sahip olduğu bilinen bu teknoloji sayesinde akıllı tablet ve telefonlar için yeni bir döneme girilmesi bekleniyor. FingerIO sayesinde iki parmağınız yardımıyla telefona dokunmadan müzik sesini ayarlayabilir, ekrana dokunmadan yazı yazabilir ya da tıklayabilirsiniz.

Radar Yeni İletişim Sistemimiz Olabilir Mi? Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?