Pil Ömrünü 2 Katına Çıkaracak SolidEnergy Teknolojisi!

SolidEnergy, Massachusetts Institute of Technology MIT araştırmacılarının çalışmaları doğrultusunda hazırlanan bir proje olarak 2017’de yeni pil teknolojisini duyurmaya hazırlanıyor.

yeni pil

Batarya teknolojisi, diğer teknolojik gelişmelere göre daha yavaş ilerliyor ve aslında bu nedenle teknolojik gelişmelerin önünü de büyük ölçüde engelliyor. Günümüzde meşhur teknolojik araçlarda; akıllı telefonlar, dronelar ve yeni karşımıza çıkmaya başlayan elektrikli otomobiller gibi hemen hepsinde bataryalar kullanılıyor. Ancak düşük pil ömrü nedeniyle cihazların kullanım süresi kısa oluyor. Bu hususta geliştirilen SolidEnergy, bu sorunu ortadan kaldırmayı sağlayacak en iyi çözümlerden biri oluyor.

Massachusetts Institute of Technology araştırmacıları sayesinde gündeme gelen bu proje, çabuk tükenen pil ömrünü ortadan kaldırma konusunda son derece iddialı. Bu yeni teknolojinin ilk olarak 2017 yılında Dronelar üzerinde kullanılması planlanıyor.

Yeni pil teknolojisi, beraberinde birtakım farklılıkları da getiriyor. Yeni pillerde Lityum Metal denilen, eski pillerde kullanılan teknolojinin kullanılacağı söyleniyor. Bu lityum metallerde yapılacak değişim ise metal folyolarının çok ince şekilde yerleştirilmesinden kaynaklanıyor. Daha küçük ve ince yapıya sahip olan folyo, normal hücrelere kıyasla daha fazla miktarda iyon içerebiliyor.

Eski Li-Metal pilleri, hem büyük yer kaplıyordu hem de çeşitli tehlikelere açık olduğu için tamamen güvenilir olduğu söylenemezdi. Yeni pil teknolojisinde, Lityum ion pillerle beraber anot bölümünde kullanılan grafitine kıyasla daha az yer kaplayacağı ve güvenlikli olacağı söyleniyor. Hatta yeni teknolojiye sahip bu pillerin, bu sayede Lityum ion pillere göre iki kat enerji sunması sağlanıyor.

SolidEnergy Teknolojisi

SolidEnergy’nin yeni pil teknolojisi hakkındaki çalışmalar ilgi uyandırsa da, henüz hacimli bir üretim olup olmayacağı hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Ancak son duyumlara göre bu yeni piller güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş ve özellikle otomobil ve dronelar için büyük kolaylık sağlayacağa benziyor.

SolidEnergy şu ana kadar 12 milyon dolar bağış toplamayı başardı ve böylece dünya çapında önde gelmeyi başarmış büyük pil firmaları ile iş birliği yaparak yeni pil teknolojisini kolaylıkla hayata geçirebilir gibi gözüküyor. Buradaki tek soru işareti; üreticilerin bunu isteyip istememesi çünkü bu duruma daha realistik bakıldığında, aslında 12 milyon dolar yeni teknolojiye sahip pillerin üretimi için ne yazık ki yeterli bulunmayabilir.

SolidEnergy tarafından üzerinde çalışılan yeni piller resmen kullanılmaya başlarsa hayatımızda birçok değişiklik bekleniyor. Bunların başında büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan iPhone’ların 1,8 mAh’lik pilden çok daha küçük boyutlara, 2 mAh’lık bataryalar veya aynı boyutta 2,6 Ah derecesinde bataryalara rastlanabileceği söyleniyor.

Akıllı telefonlar için büyük bir yenilik olacağı konuşulan uzun ömürlü pil teknolojisi özellikle elektrikli otomobiller için çok daha avantajlı bir yenilik olacak. Bu projelerin hayatımızda kullanılıp kullanılamayacağı kesin olmasa da büyük bir merak konusu olduğu söylenebilir.

Pil Ömrünü 2 Katına Çıkaracak SolidEnergy Teknolojisi! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!
DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

2 sene önce Merve paylaştı
Akıllı Kontak Lensler Gecikiyor

Akıllı Kontak Lensler Gecikiyor

3 sene önce Merve paylaştı
Quick Charge 4 Teknolojisi Duyuruldu

Quick Charge 4 Teknolojisi Duyuruldu

3 sene önce Merve paylaştı
JetPack ile Uçmaya Var Mısınız?

JetPack ile Uçmaya Var Mısınız?

3 sene önce Öykü Çağ paylaştı
Tesla’dan Güneş Paneli Çözümleri!

Tesla’dan Güneş Paneli Çözümleri!

3 sene önce Merve paylaştı
Preo MyPower Kablosuz Şarj Özellikleri

Preo MyPower Kablosuz Şarj Özellikleri

3 sene önce Merve paylaştı
Karşınızda Robotik Bavul Travelmate!

Karşınızda Robotik Bavul Travelmate!

3 sene önce Merve paylaştı