Tesla’dan Güneş Paneli Çözümleri!

Merve Öziş

29.10.2016 Teknoloji

Son dönemde araçları ile ön plana çıkmış olan Tesla geçtiğimiz günlerde bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlik kapsamında firma evler için üretmiş olduğu yeni nesil güneş panelini ve pil çözümlerini tanıttı. İşte tüm detaylar!

tesla-gunes-paneli

Son yılların en popüler araç firmalarından bir tanesi olan Tesla bu kez yepyeni bir proje ile karşımıza çıkıyor. Firmanın kurucusu olan Elon Musk, Los Angeles’taki Universal Stüdyoları’nda bir tanıtım etkinliği gerçekleştirdi. Söz konusu etkinikte firma evler için geliştirmiş olduğu yeni nesil güneş panelini ve pil paketini tanıttı.

Tesla’dan güneş paneli!

Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Elon Musk etkinlik kapsamında ilk olarak evler için geliştirmiş oldukları yeni nesil güneş panelini duyurdu. Daha önce de Solar City’i satın alması nedeni ile güneş panelleri hakkında bir duyuru yapacağı bilinen Tesla, etkinlik öncesinde bu panelleri basın mensuplarına göstermek için Türkçesi ile Umutsuz Ev Kadınları dizisindeki evin çatısına yerleştirmiş.

Etkinlik esnasında firmanın yeni güneş paneli duyurulana kadar hiçbir basın mensubunun bu paneli fark etmemesi de güneş panellerinin sahip olduğu tasarımın başarılı olduğunu gösteriyor. Herkesin bildiği klasik mavi güneş panellerinin aksine firma çatının doğal görüntüsünü bozmamak için çalışmış ve bunu oldukça iyi bir şekilde başarmış.

Güneş panellerinin fiyatları ile ilgili de açıklama yapan CEO Elon Musk normal bir çatı oluşturduklarını ve bu çatının elektrik maliyetinden daha az olduğunu ifade etti. Firma güneş panelleri ile ilgili metrekare başına kesin bir fiyat söylemedi. Bunun yanı sıra firma güneş panellerini tamamen kendi işçilerinden oluşan bir ekip ile kuracağını ve aracı firmalar ile çalışma yapmayacağını vurguladı. Yani bu durum Türkiye’ye söz konusu güneş panellerinin kolay kolay getirilemeyeceği anlamına geliyor.

tesla-gunes-paneli

Powerwall güneş panellerinin enerjisini depolayacak

Gün boyunca elde edilecek olan enerjinin saklı tutulacağı yepyeni bir pil de güneş paneli ile birlikte etkinlikte duyurulan ürünler arasında yer alıyor. Yenilenmiş olan Powerwall pil paketinin içerisinde iki adet 14 kilowatt saatlik lityum iyon pil bulunuyor. Bu pil ile beraber gün boyunca ışıklandırılan 4 oda, buzdolabı ve diğer ürünlere elektrik sağlayabileceksiniz.

Yeni Powerwall aynı zamanda kendi içerisinde de güç dönüştürücü bulunduruyor. Güneş panelinde üretilen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren bu güç dönüştürücüyü eski sürümünde sizin harici şekilde satın alarak takmanız gerekiyordu. Bu noktada önemli bir zaman ve maliyet tasarrufu da sağlanmış olacak. Pilin fiyat etiketinin 5,500 dolar olduğunu belirtelim.

2017 yılında güneş paneli sistemlerinin kurulumuna başlayacaklarını ifade eden Elon Musk, panellerin dayanıklılığının herhangi bir asfalttan 3 kat daha uzun ömürlü olduğunu söyledi. Panellerin quartz’dan yapıldığını ifade eden ünlü CEO bu ürünlerin eskime yapmayacağını ve neredeyse sonsuz bir ömre sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Bakalım otomobil devi Tesla ürettiği güneş panellerinde otomobillerinde yakaladığı başarıya ulaşabilecek mi?

Tesla’dan Güneş Paneli Çözümleri! Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Bunlar Çok Okundu!
DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

DroneGun İle Drone’lar Tehlikede Mi?

3 sene önce Merve paylaştı
Akıllı Kontak Lensler Gecikiyor

Akıllı Kontak Lensler Gecikiyor

3 sene önce Merve paylaştı
Quick Charge 4 Teknolojisi Duyuruldu

Quick Charge 4 Teknolojisi Duyuruldu

3 sene önce Merve paylaştı
JetPack ile Uçmaya Var Mısınız?

JetPack ile Uçmaya Var Mısınız?

3 sene önce Öykü Çağ paylaştı
Preo MyPower Kablosuz Şarj Özellikleri

Preo MyPower Kablosuz Şarj Özellikleri

3 sene önce Merve paylaştı
Karşınızda Robotik Bavul Travelmate!

Karşınızda Robotik Bavul Travelmate!

3 sene önce Merve paylaştı