Chrome, Algoritma Değişikliğiyle Daha Hızlı Açılacak

Okan Keskin

22.01.2016 Yazılım

Arama motoru devi Google, Chrome tarayıcısından algoritma değişikliği yaparak sayfaların daha da hızlı açılmasını sağlayacak.

Chrome-araba

Chrome, var olan algoritmalarını değiştirerek web tarayıcısında Brotli sıkıştırma algoritmasını kullanarak site açılış hızını daha da düşürecek. Chrome ekibi, iki yıl önce Zopfli algoritmasını çıkarmıştı. Zopfli’ye göre %20 ila %26 oranında daha yüksek performans artışı sağlayacağı söyleniyor.

Yeni algoritma ila masaüstü ortamında ciddi performansın yanında mobil kullanıcılarda düşünülerek yenilikler ortaya çıkartılmış. Bu sıkıştırma teknolojisiyle mobil cihazlarda daha az veri tüketimi sağlayacak. Böylelikle mobil paketler daha az tüketilerek kullanıcılara rahatlık sağlanacak. Mobil kullanıcılar için geliştirilen bir diğer özellik ise elbetteki cihazların en büyük sorunu olan şarj. Brotli algoritmasından sonra Chrome, daha az enerji tüketimi sağlayarak işlemciden fazla yükü alacak. Kısa kullanımlarda ciddi tasarruf sağlanacağını düşünmesekte, uzun kullanımlarda bir miktar faydalı olacak.

Yaklaşık yedi yıl kadar önce kendi tarayıcısını çıkartarak kullanıma sunan Google, bu algoritmasının ne zaman çıkacağı hakkında bir açıklama yapmadı. İnternet üzerinde dolaşan söylentilere göre bu yeni algoritmanın Nisan ayına kadar kullanılması beklentiler arasında.

Etiketler: , , ,
Chrome, Algoritma Değişikliğiyle Daha Hızlı Açılacak Hakkında Yapılmış Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?