Microsoft’tan Chrome OS Alternatifi İşletim Sistemi: Microsoft 10 Cloud

Microsoft, Google tarafında geliştirilen Chrome OS ve Chromebook ürünlerinin yükselişinden pazar payı almak için; Windows 10’un daha ucuz ve sade versiyonu üzerinde çalışıyor. 

Chrome OS ile işletim sistemleri arasına giriş yaparak hızlı bir pazar payı yakalayan Google’ın yükselişine dur demek amacıyla mevcut Windows 10 sürümüne alternatif olarak daha ucuz ve sade arayüze sahip işletim sistemi üzerinde çalışıyor. En son Windows 10 test builds ile karşımıza çıkan Windows 10 Cloud, Windows Store içerisindeki tüm uygulamaları çalıştırabilecek.

İsminde Cloud geçmesine rağmen, şu an için bulut teknolojisiyle ilgili bağlantısı gözükmeyen işletim sisteminin; Chromebook modelleri gibi bulut tabanlı bir sisteme sahip olması beklentiler arasında.

Windows 10 Cloud, Bing de dahil olmak üzere Microsoft‘un diğer tüm servisleriyle entegre bir şekilde çalışacak. Geçtiğimiz aylarda Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin mobil işlemcilerle de çalışacağın duyurmuştu.

Chromebook’lar ile farkı kapatabilecek mi?

Chromebook’lar ile kıyaslandığında Fiyat/Performans olarak geride kalan Windows ürünleri,  yeni işletim sistemiyle aradaki farkı kapatacak gibi gözüküyor. Windows 10 Cloud işletim sistemini, nispeten ucuz fiyat etiketine sahip PC ve laptop modellerinde göreceğiz.

Yeni işletim sisteminin çıkış tarihi hakkında net bir bilgi olmamasına rağmen, ilk beklentiler Nisan ayında gelecek olan Creators Update’le birlikte sunulmasından yana. Yabancı kaynaklardaki yorumlara göre 2017 yılı içerisinde iki büyük Creators Update güncellemesinden en geç ikincisinde karşımıza çıkması muhtemel.

Android uygulama desteğiyle ön plana çıkan Chrome OS işletim sisteminin, Windows 10 Cloud rakibinden sonra pazar payından ne derece etkileneceğini bekleyip göreceğiz.

Siz olsanız Microsoft destekli Windows 10 Cloud mı yoksa Google destekli Chrome OS işletimini kullanırdınız?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.