Instagram Hikayelerde ‘Yukarı Kaydır’ Özelliğini Kaldırıyor

 

Instagram, sosyal medya uygulamalarında akım yaratan ‘Yukarı Kaydır’ özelliğini yakın zamanda değiştirmeye hazırlanıyor. Başlıkta kaldırıyor dedik evet. Aslında mevcut olan kullanım şeklini daha yenilikçi ve etkin kullanıma müsade sunan şekilde güncelleyecek.

Instagram, şu anda hikayeler için yukarı kaydırma bağlantısına erişebilen tüm kullanıcıların 30 ağustos itibariyle yeni bir link ekleme şeklini kullanıma sunacak.

Yeni link ekleme özelliği nasıl olacak?

Hali hazırda kullanılan yukarı kaydırma yerine tıpkı anket, müzik ya da çıkartmalar gibi bir buton yerleştirmeye olanak sunacak. Bu bağlantı butonu ilgili linkin tamamı yerine sadece ana domaini gösterecek. Böylelikle kullanıcıların farklı linklere gitmemesi de önlenmiş olacak.

Instagram’a göre birçok avantajı bulunuyor

  • Yaratıcı içeriklere olanak sağlayacak. Yeniden boyutlandırılabilir ve istenilen yere konulabilir olması sebebiyle hikaye tasarımları yaparken bu butona göre tasarım yapmak büyük bir avantaj olacak.
  • Daha fazla katılım olacak. Instagram verilerine göre tıklanabilir içeriklerden her zaman daha fazla verim alınıyor. Böylelikle takipçiler yukarı kaydırarak nereye gideceğini bilmiyorken, yeni güncelleme sonrasında ilgili siteyi görebilecek.

Yeni güncellemenin oldukça etkileşimi artıracağını düşünüyoruz. Hem özelleştirilebilir olması hem de içeriğin görülebilir olması bizce de önemli detaylar. Bu arada bizi Instagram’da takip edebilirsiniz. (Bkz: Teknogof)

İyi güzel hoş da, kullanıcılar Instagram sayesinde alıştıkları ‘Yukarı Kaydır’ alışkanlığından nasıl vazgeçecek diyenler olacaktır. E yani biraz zaman alacak fakat bu yenilik onlar için de çok iyi olacak.

Ürün müdürü Vishal Shah açıklaması

Haziran ayında, Instagram Ürün Müdürü Vishal Shah, The Verge’e tüm kullanıcılar için çıkartmaların bağlanmasının nihai hedef olduğunu ve Hikayeler sürecinde daha fazla işlevsellik sağladığını söyledi.

“Gelecekte bu tür bir sisteme ulaşmak istiyoruz ve eğer bunu başarabilirsek, piyasaya sürmeyi umduğumuz şey de bu.”

Yeni özellik sizce tıklanmaları artıracak mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.