Tesla Model 3, IIHS Tarafından En Güvenli Araç İlan Edildi

Tesla’nın Model 3 aracı, Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından ‘Top Safety Pick+’ ödülünü aldı. Son 2 yıldaki ödüllerin de sahibi olan Model 3, girdiği tüm testlerde yüksek derece elde etmeyi başaran otomobil oldu.

Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla’nın en çok tercih edilen otomobili Model 3, zaman zaman güvenlik sıkıntılarıyla gündeme geliyor. Tesla, birçok kez elektrikli araçlarındaki oto pilot sisteminden kaynaklanan suçlamalarla karşı karşıya kalsa da araçlarına toz kondurmuyor.

Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS)

Model 3‘ün geçtiğimiz yıllarda ABD’de kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından yine en güvenli araç ünvanı almıştı. Üst üste güvenli araç statüsü kazanan bir modelin, oto pilot kaynaklı suçlamalarla karşı karşıya getirdiğimizde kazaların kullanıcı hatası olma ihtimalinin daha ağır bastığını söylemek mümkün gibi.

Model 3, Üst Üste Üç Kez En Güvenli Araç Ödülü Aldı

Geçtiğimiz yıllardaki iki testten de Top Safety Pick+ ödülü alan Tesla Model 3, bu yıl da ödülün kazanarak 2021 yılının en güvenli aracı ünvanına sahip oldu.

Peki Top Safety Pick+ Neye Göre Veriliyor?

Teste tabi tutulan araçların Top Safety Pick+ ödülünü alabilmesi için çarpışma testlerinden, tavanın sağlamlığından ve de far değerlendirme testlerini başarıyla tamamlaması gerekiyor. Model 3’ün altı çarpışma testinin hepsini başarı ile tamamlayarak en yüksek derece olan ‘iyi‘ derecesine sahip oldu.

Yeni otomobil testlerinden sıklıkla karşımıza çıkan araca ve yayaya çarpma testlerinde ise; araca önden çarpma teknolojisi için en iyi derece olan ‘Üstün‘ ve standart araçtan yayaya önden çarpma önleme teknolojisinde ise bir alt kademe olan ‘Gelişmiş‘ derecesi aldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.