3D Yazıcılar Hakkında Korkutan Açıklama!

Teknolojik gelişmelerin her geçen gün daha da ileriye gittiği günümüzde, bu gelişmelere her türlü elektronik alette olduğu gibi yazıcılarda da rastlandı. 3D yazıcılar ilk söz konusu olduğunda büyük ses getirmişti ancak yapılan bazı açıklamalar bu heyecanın biraz sınırlanmasına sebep oldu. Yapılan araştırmalar, bu tip yazıcılarda kullanılan birtakım plastik maddelerin kansere yol açabilen parçacık ve gaz ortaya çıkardığını gösterdi.

3D yazıcılar

Endüstriyel alandaki en büyük dijital gelişmelerinden biri olan 3D yazıcıların kullanıma sunulması gerçekten de önemli bir adımdı ve hediyelik ürünler, maket model yapımı, oyuncak modelleri, aksesuar çeşitleri gibi birçok alanda çalışmalar yürütülmesine yardımcı oluyordu. Hayallerin gerçeğe dönüştürülmesinde önemli bir adım olarak kullanılan 3D yazıcılar, birçok sektörde kolay kullanım sunduğu için geniş bir alana yayılmış durumdaydı. Bu yazıcılar hakkında öne sürülen bazı iddialar ise kullanıcılar için can sıkıcı olarak karşılandı ancak yine de çözümsüz olmadığı açıklandı.

3d yazıcı

Paris ve Amerika’da eş zamanlı yürütülen 3D yazıcılar hakkındaki önemli araştırma, büyük ses getiren bu olay karşısında insanların biraz daha temkinli davranmasına yol açacağa benziyor. Kanser riskini artıran bazı maddeleri içeren gaz ve parçacık salınımına yol açan bu yazıcı çeşitleri, zannedildiğinden daha büyük etki yaratabiliyor ve gerçekten tehlikeli olduğu söylenebiliyor.  3D yazıcıdaki kanserojen maddeler ise, polikarbonat ve ABS gibi plastikler maddeleri olduğu biliniyor. Tabi ki bu durum mevcut olan tüm 3D yazıcılar için geçerli olmuyor. Araştırmacılara göre, yazıcı çeşitlerinde genellikle poliaktik asit içeren için herhangi bir toksik asite rastlanmıyor.

3d yazıcı çalışmaları

Bu araştırmalar Paris’teki Ecole des Ingénieurs de la Ville de Paris ve Amerika’daki Illinois Institute of Technology ve University of Texas isimli önde gelen üniversiteler tarafından yürütülüyor. Buradaki araştırmacıların önerileri ise kartuşların yeniden düzenlenmesi ve daha az madde yayılımı yapan kartuşların üretilmesi şeklinde oluyor. Ancak bu değişiklikler uygulamaya geçene kadar 3D yazıcı kullanıcıları için kapalı ortamda kullanılması halinde bolca havalandırılması hatta mümkün olduğunda kapalı ortamda kullanılmaması öneriliyor. Bu sayede tehlikeli parçacıklar açık ortamda kolayca dağılarak zararlı etkilerini azaltıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.