Çin’in En Büyük Özel Otomobil Üreticisi Yeni Elektrikli Aracı Zeekr’ı Piyasaya Sürecek

Çin’in en büyük otomobil üreticilerinden, Volvo’nun Çin ana şirketi ve Mercedes Benz’in hissedarı Geely elektrikli otomobil üretecek.

Volvo’nun Çin ana şirketi Geely, Zeekr adlı elektrikli aracının lanmasını duyurdu. Çin’in en büyük otomobil üreticisi olan şirketin, yeni elektrikli aracı için 300 milyon dolar yatırım bütçesi ayırdıklarını açıkladı.

Geely, Zeekr ismini taşıyan arabalarını 2021’in üçüncü çeyreğinde piyasaya çıkarmayı hedefliyor. Şirket, elektrikli aracı hakkında henüz hiçbir detay paylaşmadı. Tahminlere göre Zeekr premium araç kategorisine girecek ve Geely’yi aynı zamanda yatırım yaptığı Mercedes-Benz ile doğrudan rekabete sokacak.

Reuters’a göre yeni araçlar, Sürdürülebilir Deneyim Mimarisi (SEA) adı verilen açık kaynaklı bir Elektrikli Araç şasisi üzerine oluşturulacak. Ayrıca şirket önümüzdeki beş yıl boyunca her yıl yeni elektrikli aracı piyasaya sunmayı hedefliyor.

Geely, yaptığı bir basın toplantısında yeni bir marka oluşturma kararının neden oluştuğunu ise şöyle açıklıyor. Çin’deki ve dünyadaki elektrikli otomobillere artan ilgi ve talebin sonucunda kendilerini de bu ekosisteme dahil etmek istiyorlar.

Zeekr, 2030 yılına kadar yalnızca elektrikli otomobile yönelik şirkete geçiş sürecinde olan Volvo‘ya katılacak. Aynı zamanda Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler’in yaklaşık yüzde 10’una sahip olan Geely, Şangay’ın Nasdaq tarzı STAR Market’teki halka açık hisse satışından 20 milyar yuan (2.93 milyar $) artırmayı planlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.