Cyborg Efsanesi Gerçek Mi Oluyor?

MIT’te yapılan bilimsel bir çalışma ile insana benzeyen robotların ve hatta Cyborg efsanesinin gerçek olması adına anahtar rol üstlenecek olan bir teknolojinin kapıları açılıyor. İşte tüm detaylar!

cyborg

Sinema dünyasının en akılda kalıcı filmlerinde bir tanesi olan Blade Runner’da hikayesini izlediğimiz insana benzeyen robotların gerçek olabilmesi için gereken en önemli teknolojilerden bir tanesi yapay kas teknolojisidir. İnsan vücudunda sayısız ince kas lifi vardır ve insanlar bu kaslar sayesinde bedenini kolay bir şekilde konrol etmektedir. Bunların yanı sıra yüzümüzdeki mimiklere kadar pek çok vücut fonksiyonu da ince kas lifleri sayesinde çalışmaktadır.

Bugün üretilen robotlar ise silikon yüzeyler ile kaplanarak yapay bir insan görünümü verilse bile ne yazık ki kas hareketlerini insanlar kadar detaylı bir şekilde kontrol edemiyor. Bu noktada yapay zeka ne kadar gelişmiş olsa da yapay kasın üretimi mümkün olmadığı takdirde tüm bu robotların yapay görüneceği de çok iyi biliniyor.

Yapay kaslar Cyborg ve insansı robotları gerçek mi yapacak?

Yaşanan bu büyük sıkıntı için harekete geçen MIT hem pratik hem de oldukça ekonomik bir çözüm ile karşımıza çıkıyor. Ünlü bilim kurumu, naylondan üretilebilen ve çok düşük maliyetli yapay kaslar geliştirdiğini açıkladı. Bu yapay kaslar sayesinde insan yüzünün ve diğer tüm uzuvlarının oldukça başarılı kopyalarını geliştirmek mümkün hale gelecek.

Söz konusu teknolojinin gelişmesi ile karşımızda konulan yapay zeka sahibi bir robot görebileceğiz. Aynı zamanda bu robotun mimikleri ile insanları taklit edebilmesi ve tam bir insan gibi görünmesi mümkün olacak. Başka bir deyişle Blade Runner filminde izlediğimiz, insandan ayırt etmesi son derece zor olan robotlar ve hatta robotik parçalar ile kendilerini geliştiren insanlar yani cyborg efsanesi de gerçek olabilecek.

Yapay kas teknolojisi sayesinde sakat halde olan insanların vücutlarındaki eksik uzuvların yapay kaslar ile oluşturulan protezler sayesinde tamamlanması da mümkün hale gelebilecek. Yani günümüzde kullanılan protez teknolojisinin de ciddi anlamda gelişeceğini söyleyebiliriz. Bakalım MIT’in yürüttüğü çalışmalar güzel sonuçlar verecek mi? Bu şekilde cyborg ya da robotları artık aramızda dolaşırken görebilecek miyiz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.