Çinliler, Suya ve Ateşe Dayanıklı Kağıt Geliştirdi!

Hong Kong merkezli South Chine Morning Post’ta yayınlanan habere göre, Şanghay Seramik Enstitüsü araştırmacıları suya ve ateşe dayanıklı yeni bir kağıt türü geliştirdi.

Çin Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü‘ne bağlı Çinli bilim insanları, 2008 yılında başladıkları çalışmalarının nihayet başarıya ulaştırabildi. Sekiz yıldır devam eden çalışmanın sonunda geçtiğimiz Ocak ayında tanıtımı yapılan kağıt, hiçbir şekilde ıslanmıyor ve yanmıyor. Daha önce suya ya da ateşe dayanıklı kağıtların mevcut olduğunu belirten araştırma ekibinin lideri Zhu Yingjie, hem çeşitli sıvılara hem de ateşe dayanıklı kağıdın ilk kez geliştirildiğini belirtiyor.

Bilim adamlarının geliştirdiği kağıt, 200 santigrat derece ateşe bırakılıyor. Günlük hayatta sıkça tükettiğimiz çay, meyve suyu ve kahve gibi sıvılarda dökülüyor. Tüm bunlara rağmen geliştirilen kağıt bu dış etkenlerde etkilenmiyor.

Çinli ekip, bu kağıdın bu özellikleri taşımasını “hidroksiapatit” adı verilen ve hayvanların diş minesi ile kemiklerinde bulunan bir tür kalsiyum kullanılarak sağladıklarını belirtiyor. Kullanılan madde nedeniyle hayvan severler, kağıdın seri üretime geçmesinden sonra ham madde arayışı için hayvanların katledilmesinden endişe duyuyor. 2015 yılında Çin’deki hayvan katliamları ile adını sıkça söz ettirmesi bu endişeyi artırıyor.

“Önemli belgeler yüzyıllar boyunca saklanabilecek”

Üretilen kağıtların kaligrafiden reklam panolarına kadar bir çok farklı alanda kullanılabileceğini vurguladı. Kağıdın üzerindeki yazılara hiçbir zarar gelmeden su ile temizlenebildiğine dikkat çeken Zhu, “Bu kağıt önemli belgelerin yüzyıllar boyunca saklanmasını sağlayacak çünkü herhangi bir yangın ya da su basması durumunda yok olmayacaklar.” diye sözlerine ekledi.

A4 boyutundaki bir kağıdın, sıradan kağıtlara göre bir miktar daha fazla olacağını söyleyen Zhu, büyük üretimler ile ücretin kabul edilebilir miktarlara düşeceğini işaret etti. Yanmaz kağıdın, gelecek 3 ay içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.