BMW, Ürettiği i4 Elektrikli Sedanını Tanıttı

BMW, geçtiğimiz yıl konsept olarak tanıttığı i4 modelinin son versiyonunu tanıttı. 2021 yılı içerisinde pazara girmesi planlanan sedanın, esasen benzer stil ve boyutlara sahip 3 serisinin elektrikli versiyonu olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Ayrıca bu modele ek olarak bir M Performance versiyonunu da piyasaya süreceğini duyurdu.

Mavi Çizgiler ile Elektrikli Araç İzlenimi

i4, agresif hatlardan ziyade daha yumuşak çizgilere sahip bir model. Elektrikli yapısını belirtmek içinse her cephesine mavi renklere yer verilmiş. Ön ızgaralarının normal modellere göre daha büyük ön ızgaraya sahip olsa da, 2021 BMW 3 serisine benzetilmeye çalışılmış. Şirket i4’ü 3 serisinden farklılaştırmak için far ve arka lamba tasarımlarında farklılaştırma yaptı.

İç Tasarımıyla İlgili Henüz Bir Detay Yok

Şirket henüz aracın iç tasarımıyla alakalı görüntüleri paylaşmadı fakat teknik özellikleri hakkında birkaç ipucu verdi. Hyundai gibi elektrikli araçlarda olduğu gibi, i4 tek bir motordan 530 beygir gücüne (390 kW) kadar farklı konfigürasyonlarda satışa sunulacak. Bu, onu yaklaşık dört saniyede 0’da 60’a çıkarabiliyor.

Batarya Kapasitesi Tahminleri

Elektrikli araçlardaki en önemli detaylardan birisi olan batarya kapasitesi hakkında teknik bilgi yok. Duyumlara göre 300 mil, yani ortalama 482 km kapasitesi olmasının beklendiğini söyleyebiliriz.

Ayrıca bu haftanın başlarında i4’ün BMW’nin iDrive AI destekli yazılımının, kişisel asistanın ve bilgi-eğlence platformunun yeni bir sürümünü kullanacağını öğrendik . Bu, BMW’nin yeni 12,3 inç Kavisli Ekranını, kişiselleştirilmiş sürüş modlarını ve bilgi-eğlence ayarlarını, geliştirilmiş navigasyon ETA’larını ve hatta iklim kontrolü ihtiyaçlarınızı tahmin edebilen bir sistemi içerecek.

2030’a Kadar Yeni Araçlarının Yarısı Elektrikli Olacak

BMW ayrıca GM ve Volvo gibi otomobil üreticilerine kıyasla mütevazı olan elektrifikasyon planları hakkında daha fazla ayrıntı yayınladı . 2023 yılına kadar pazarlarının yüzde 90’ında en az bir elektrikli araç satmayı ve 2025’in sonuna kadar 2 milyon EV teslim etmeyi planlıyor. 2030’a kadar BMW, yeni araçlarının yarısının tamamen elektrikli olmasını bekliyor.

Şu anda olduğu gibi, BMW’nin 2011’de ilk kez gördüğümüz bir model olan i3 dahil olmak üzere hala birkaç tam elektrikli arabası var . Honda gibi, BMW de bir zamanlar elektrikli otomobil geliştirmede öndeydi, ancak uzun zamandan beri bu liderliği boşa harcadı. Benzer 3 serisinin ümit verici özellikleri ve popülaritesi göz önüne alındığında i4, tekrar yoluna girmesi için harika bir yol olacak. Ancak başarısı fiyata bağlı olacaktır – umarım bunu yakında öğreniriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.