3 Milyon Android Telefon Tehlike Altında!

Özellikle Çin üretimi olan akıllı cep telefonlarında keşfedilen arka kapının 55 telefon modelini ve toplamda 55 cihazı tehdit ettiği ortaya çıktı. Bu arka kapıdan en çok etkilenenler ise Android telefon modelleri. İşte tüm detaylar!

android-telefon

Özellikle BLU’nun başı çektiği uygun fiyatlı Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarının pek çoğunda keşfedilmiş olan bir uygulamanın, kullanıcıların arama kayıtlarını ve kısa mesajlarını Çin merkezli sunuculara gönderdiği ortaya çıktı. Bu olayın ardından şimdi de tam 3 milyon Android akıllı telefonu tehdit eden oldukça tehlikeli bir arka kapı bulundu.

Milyonlarca Android telefon modelini tehdit eden arka kapı

Bitsight isimli güvenlik firması tarafından bulunmuş olan bir rootkit, Android tabanlı akıllı cep telefonları için ciddi bir risk oluşturuyor. Özellikle Çin üretimi olan Android telefon modellerinde kullanılan Ragentek firmware içinde yer alan bu rootkit’in tam tamına 3 milyon cihazı tehdit ettiği ifade ediliyor.

BLU Studio G adlı Android telefon ile gerçekleştirildiği söylenen geniş çaplı testler çerçevesinde cihaz ile yetkisiz erişimi kullanan bir takip dosyasının kurulumu yapılmış. Firmware’in üst yetkiyle uygulamaları yüklemeye izin verdiği ve aynı zamanda ele geçirilen bir cihazın pek çok zarar vermek adına kullanılabileceği de belirtiliyor.

Bitsight, verilerin birçok sunucuya aktarıldığını ve yaklaşık olarak 55 akıllı cep telefonu modelinin söz konusu arka kapıya sahip olduğunun altını çizmeyi ihmal etmiyor. Üstelik daha başka kimliği belirlenememiş olan bazı cihazlarda da bu durumun ortaya çıktığı ifade ediliyor.

android-telefon

BLU en büyük riske sahip

ABD merkezli BLU’nun yüzde 26’lık bir oran ile bu riske en fazla sahip olan marka olduğu söylenirken diğer Çinli üreticilerin de Leagoo, Infinix ve Doogee gibi isimler olduğu ekleniyor. BLU’ya bu konu hakkında gerekli bilgiler verilmiş olsa da firmanın şu an için bir adım atmadığı söyleniyor.

Uzak sunuculara isteklerin en fazla hükümet, hastane ve banka gibi kuruluşlarda kullanılmakta olan akıllı cep telefonları üzerinden yapıldığı da önemli bilgiler arasında yer alıyor. Çin’den gelen Android telefon modellerinde keşfedilmiş olan açıkların küresel pazarda ciddi yankı bulacağı çok açık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.